Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası nedir? Zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılacağı üzere trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan trafik sigortasıdır. Türkiye’de trafikte bulunan her araç sahibinin yaptırması zorunlu olan bu sigorta ile kazalarda karşı tarafta meydana gelebilecek olan maddi ve bedeni zararlar teminat altına alınmış olur.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan bir araç Türkiye sınırları içerisinde trafiğe çıkamaz. Bir aracın trafiğe çıkabilmesi için, geçerli bir sigortaya sahip olması gerekiyor. Trafik sigortası süresi bir yıldır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Belirli Bir Cezası Var Mıdır?

Yukarıda da belirtildiği gibi zorunlu trafik sigortasına sahip olmayan bir araç trafiğe çıkamaz. Eğer bir araç sigortasız olarak trafiğe çıkarsa, trafik polisleri veya jandarma tarafından yakalandığında araç bağlanır ve trafiğe çıkmasına müsaade edilmez. Aracın tekrar trafiğe çıkabilmesi için araç sahibinin zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekir. Herhangi bir ceza ödenerek yola devam edilmesi gibi bir seçenek yoktur. Böyle bir durumda araç, emniyet görevlileri tarafından bağlanıp, çekilecektir.

Sürücünün böyle bir durumda aracını geri alabilmesi için zorunlu trafik sigortasını yaptırması şarttır. Daha sonra sigorta yaptırdığına dair belgeyi, aracının tutulduğu otoparkın görevlilerine göstermesi gerekir. Akabinde, araç sahibinin, aracı sigortasız olarak trafiğe çıkardığı için kendisine kesilecek olan cezayı ödemesi gerekir. Aracın otoparkta durduğu süre için de ücret ödendikten sonra, araç tekrar trafiğe çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, her araç sahibinin aracının sigortasının bittiği günü iyi takip etmesi gerekir. Peki zorunlu trafik sigortası ne zaman yenilenir? Sigortanın bittiği gün veya o günden önce zorunlu trafik sigortasının yenilenmesi, araç sahiplerini böyle zahmetli durumlardan kurtaracaktır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Ekim 2017 - 5:01:31

Benzer Konular

Yukarı Çık