Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Zorunlu Bireysel Emeklilik Yaptırmak İstemiyorum

BES, yeni bireysel emeklilik çalışanlardan belirli bir primin kesilip daha sonra kişinin emekli olduğu dönemde çok daha rahat kullanmasını sağlamak amacıyladır. BES bireysel olarak yapılsa da, hükümetin yapmış olduğu görüşmelerle birlikte zorunlu hale getirilmesi amaçlanıyor. Zorunlu BES ile birlikte, bireysel olarak bu sistemi tercih edilen kişiler aracı olmaktan çıkarılacak ve kendi şirketlerinin uygulamalarına dahil olacaklar

Zorunlu BES yaptırmak istemiyorum

Zorunlu BES yaptırmak istemiyorum

Ülkedeki tasarrufu ve gelecekteki emeklileri şimdiden kalkındırmayı hedefleyen bu yeni kanunla birlikte, brüt olarak 3000, net olarak ise 2100 liranın üstünde para kazanan kişilerin sisteme üye yapılması sağlanacak. Çalışanların 2 ay mutlak olarak sistemde kalmaları beklenecek, ancak daha sonra sistemden ayrılmak isterseniz şartsız bir şekilde de ayrılabilirsiniz.

Sistemle ilgili başka görüşmeler de yapılıyor. Buna göre kişiden aylık olarak kesilecek ücretin yarısının da patrondan alınması planlanıyor. Ancak bu halen uygulamaya geçmiş değil. Bu sözleşmelerle belirleniyor. Örneğin 3 yıl boyunca çalışmak koşuluyla çeyreğini 5 yıl boyna çalışmak koşuluyla patronun prim borcunun yarısını ödeyeceğine dair sözleşmeler yapılıyor.

Bireysel Emeklilik Sigortası’ nın uzun vadede ülkede her yerde kullanılması amaçlansa da, şimdilik sadece belirli işletmeleri kapsayacak. Bu pilot düzene göre de daha fazla kullanılıp kullanılmayacağı da belirlenecek. Sigorta oranının hızla artacağı bu sistem aynı zamanda birçok ekonomist tarafından da destekleniyor. BES sisteminde kalmak istemeyen vatandaşlar ise 2 aylık bir bekleme süresinin ardından, kendileri ne zaman uygun görürlerse çıkabilmektedirler.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 25 Ağustos 2016 - 10:06:48

Benzer Konular

Yukarı Çık