Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Zorunlu BES( Bireysel Emeklilik) Nedir?

Şuanda sahip olduğunuz hayat standartlarını emeklilik yıllarınızda da sürdürmenize yardımcı olan BES( Bireysel Emeklilik Sistemi), artık zorunlu. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayan zorunlu BES sistemi, devlet katkısı ile birlikte, uzun yıllar süren çalışmalarının sonucunda emeklilik döneminde de rahat edeceksiniz. Özel şirketler tarafından gerçekleştirilen ancak önceden katılımı da zorunlu olmayan ve artık zorunlu hale getirilen zorunlu BES’e ne kadar hakimsiniz? Ne kadar para yatıran ne kadar kazanır? Zorunlu ve otomatik katılım nasıl olur? Ve bu sistem kimleri kapsıyor? Merak ettiğiniz tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

BES Nedir?

Sosyal güvenlik sisteminde tamamlayıcı unsurlardan biri olarak gösterilen BES ile birikimlerinizi bugünden yapmaya başlayın, emekliliğinizde rahat edin. Düzenli olarak birikim yapmakta zorlananlar için zorunlu hale getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun seçenekler ve yanında devlet katkısı ile birikim yapmanıza olanak sağlıyor. Her ay düzenli katkı payı yatırılması ile gerçekleştirilen BES’e 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu katılım uygulandı. İş verenler aracılığıyla gerçekleştirilen bu sistem, tüm özel sektör ve kamu çalışanlarını kapsamaktadır. Peki, zorunlu hale getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi emekli olana kadar zorunlu mu? Aslında adı her ne kadar zorunlu BES olsa da, bu zorunluluk ifadesi sisteme otomatik olarak girişte geçerlidir. Devam etmek istemeyen çalışanlar, iki ay sonra sistemden istedikleri zaman çıkabilirler.

BES Kesintileri

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmanız durumunda maaşınızdan %3 kesinti yapılacak ve sisteme aktarılacaktır. Sisteme aktarılan bu miktara ayrıca her ay %25 devlet katkısı da sağlanacaktır. Bu sayede siz emekli olana kadar her ay sistemde birikiminiz olacak ve emekliliğinizde rahat edeceksiniz. Emeklilik günlerinizde bugünkü standartlarınızı sürdürebilmek için oldukça faydalı bir sistem olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde alt sınır maaşın %3’ü kadardır ancak üst sınırla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Çalışan sayısı 1000 ve üzeri olan şirketler için sisteme giriş 1 Ocak 2017 tarihinde başladı. Çalışan sayısı 250 ile 999 arasında olan şirketlerde ise sisteme giriş 1 Nisan 2017’de başlayacak. Çalışan sayısı 100 ile 249 arasında olan şirketlerde 1 Temmuz 2017, çalışan sayısı 50 ile 99 arasında olan şirketlerde 1 Ocak 2018, çalışan sayısı 10 ile 49 arası olanların 1 Temmuz 2018 ve çalışan sayısı 5 ile 9 olan şirketlerde 1 Ocak 2019 tarihinde başlayacak.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 25 Ocak 2017 - 3:10:09

Benzer Konular

Yukarı Çık