Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Hakkında (Ziraat BES)

Ziraat Emeklilik

Ziraat Bankası’nın bireysel emeklilik hizmeti, vatandaşlara ek bir emeklilik geliri sağlamayı amaçlayan özel bir yatırım sistemi olarak hizmet vermektedir. Vatandaşlar normal emeklilik dönemlerine ek olarak bireysel emeklilik sistemi ile ek bir gelir elde etme imkanına sahip olmaktadırlar. Ziraat Bankası’nın bireysel emeklilik sistemine fiil ehliyetine sahip 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir. Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma zorunluluğu söz konusu değildir. Bu sistemin temel özelliği kişilerin gönüllü katılma taleplerine dayanmaktadır. Ziraat Bankasının bireysel emeklilik sisteminin temel amacı kişileri tasarrufa ve birikime teşvik etmek ve ilerleyen süreçte nakit ihtiyacı olanların nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

Ziraat Bireysel Emeklilik için Ziraat Bankası’ nın belirlemiş olduğu belirli tutarlar vardır. Kişiler bu taban tutarın altında kalmamak şartı ile taban puan ya da taban puan üzeri ödeme miktarları ile bireysel emeklilik sistemine dahil olabilmektedirler. Ziraat emeklilik sisteminden faydalanmak isteyen kişiler belirlenen katkı payı tutarını aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak yatırabilmektedirler. Kısacası aylık yatırılmama durumunda bu sistemden men edilme gibi bir durum yoktur. Kişiler bağlı oldukları ayda ödeme yapamadıkları takdirde bir sonraki ay toplu ödeme yapma imkanına da sahip olmaktadırlar. Kişiler emeklilik dönemlerinde yüksek gelir elde etmek için halen mevcut kazançlarının % 5 ile %15 oranında katkı payı yatırabilirler. Kişiler isterlerse aylık ödemelerin haricinde ekstra ara ödemeler de yapabilmektedirler.

Ziraat BES, kişilerin yapmış oldukları yatırımları yatırım fonlarında değerlendirilerek ele almaktadır. Kişilerin yapmış oldukları bireysel emeklilik sözleşmeleri katkı payı olarak ödenen ilk ödemenin şirket hesaplarına yansıması ile birlikte yürürlüğe girmektedir. Kişiler bireysel emeklilik sözleşmesini imzaladıkları andan 60 gün içerisinde cayma hakkına sahiptirler. Bu süreye kadar olan kısımda yapılan ödemelerden fon toplam gider kesintisi hariç hiçbir kesinti yapılmadan geri iade edilmektedir.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik sisteminde kişilerin yapmış oldukları birikimler şirket bünyesinde değerlendirilmemektedir. Bu birikimler Takasbank’ta oluşturulan hesaplarda sağlanır ve değerlendirilir. Bireysel emeklilik şirketleri kişilerin birikimlerinin değerlendirilmesi konusunda Takasbank ve Bağımsız Denetim Şirketleri, Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sermaye Piyasası Kurulunun sürekli denetimi ve gözetimi altında bulunmaktadır.

Ziraat Bireysel emeklilik sisteminde kişilerin emeklilik hesaplarına yatırmış oldukları birikim amaçlı tutarlar için katkı payının %25’ine denk gelen tutar kişilerin adına açılan hesaba devlet katkısı olarak yansıtılmaktadır. Devlet katkısının en büyük önemi kişilerin daha fazla katkı payı ödemesi yapması halinde daha büyük birikimlere sahip olmasıdır. Kişilerin birden fazla bireysel emeklilik sistemine üye olması durumunda devlet katkısı miktarının yıllık brüt asgari ücret tutarının %25’ini geçemediği de bilinmektedir.

Kategori: Ziraat Bank
Yazar: Tarih: 17 Eylül 2016 - 8:27:09

Benzer Konular

Yukarı Çık