Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kartları insanlara hayatlarının her alanında büyük bir kolaylık yaratmıştır. Bu kolaylıkları daha da genişletmek adına bankalar da çeşitli yenilikler yapmaya devam etmiştir. Kredi kartları artık bankalar ile kişiler arasındaki ortak görüşmeler sonucunda yurt dışı alışverişleri için aktif hale getirilebilir. Yani yurt dışında herhangi bir şehre seyahate gittiğiniz zaman, Türkiye’deki kredi kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz. Böylece nakit sıkıntıları çektiğiniz durumlarda rahatça alışveriş yapılabilir.

Kredi kartını yurt dışı alışverişlerine açtırmak için banka ile irtibata geçerek talebinizi iletebilirsiniz. Müşteri temsilciniz kartınızı yurt dışı alışverişleri için aktif hale getirdiği anda, limitiniz kadar harcamayı yapabilirsiniz. Ancak yurt dışındaki kurallar Türkiye’den farklı olduğu için, yurt dışı kredi kartı kullanımlarında bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Önceden Bir Bütçe Oluşturun

Yurt dışına çıktıktan sonra elbette her insan belli bir oranda alışveriş yapmak isteyecektir. Öncelikle gitmeden önce kendinize bir bütçe oluşturarak alışverişlerinizi bu bütçeye göre düzenleyin. Yaptığınız tüm harcamaları kredi kartı ekstresinden kontrol ederek, bütçeyi aşmamaya özen gösterin. Aksi takdirde borç faizlerinin yine devreye gireceğini unutmamak gerekir.

Ödeme İşlemleri Esnasında Dikkatli Olun

Bazı kasa görevlileri, karttan ödeme alırken kartınızı ‘papağan’ adı verilen bir cihazdan geçirir. Bu da kasa görevlisinin sizin tüm bilgilerinize ulaşmasını sağlar. Bahsettiğimiz bu cihaz diğer pos cihazlarından farklı olduğu için, bu cihazı tanıyabilirsiniz. Bu nedenle ödeme alınırken mutlaka kasa görevlisinin yanında olun. Farklı bir pos cihazı ile ödeme alındığını fark ederseniz, bir tehlike olduğunu da fark edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra kalacağınız oteller sizlerden bazen yapacağınız ödemeleri garanti altına almak için kredi kartınızı sizden ister. Bu gibi durumlarda kesinlikle görevliye kartınızı vermemeli ve ödeme yapılırken siz de orda olmalısınız.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2017 - 10:29:23

Benzer Konular

Yukarı Çık