Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Yatırımcı Algısının Güçlenmesi İçin Neler Gereklidir?

Türkiye’de faiz oranlarının gün geçtikçe düşüş yaşamasına rağmen, yatırımcılar için henüz istenilen düzeye gelmemiştir. Yatırımcının algısında gelişme göstermek için faiz dışında başka unsurlarda yer alıyor. Bir ülke ekonomisinin gelişme göstermesi için yatırım ve yatırım araçlarının rolü çok büyüktür. Gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılarının gerçekleştirmiş oldukları yatırımlar ile ilgili ülke içerisinde istihdam yaratacağından ekonomik büyüme de istenilen düzeyde artış gösterecektir.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Türkiye konumu itibari ile Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan bir ülke konumunda olması nedeni ile yatırımcıların dikkatini çekebilmek için bazı girişimler içerisinde girerek faiz ile mücadele konusunda kararlı bir ülke konumundadır. Mayıs 2016 tarihinden bu yana Merkez Bankası faiz oranlarında indirime giderek yatırımcıların Türkiye algısını yaratmaya çalışmıştır.

Merkez Bankası’nın açmış olduğu bu yol neticesinde birçok banka da faiz indirimi uygulamasına gitmiştir. Türkiye’de faiz ile mücadele konusundaki kararlılığın temelinde hükümetin bu konudaki kararlılığı dikkat çekiyor. Siyasi erekler, Türkiye ekonomisi ile ilgili yaptıkları görüşlerinde faiz ile mücadelenin önemine fazlalıkla yer vererek yatırımcıların Türkiye üzerinde olumlu algı yaratmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Yatırımcı Algısını Kuvvetlendirmek İçin Gerekli Argümanlar Nelerdir?

Yatırımcının algısını olumlu anlamda geliştirmek için ilgili ülkelerin belli başlı kurallara uygunluk göstermesi gerekiyor. Bu konuların başında gelen en önemli unsur politik istikrardır. Bu konuda Türkiye’den örnek verilecek olursa, bilindiği üzere Türkiye yakın geçmişte iki tane genel seçim geçirerek koalisyon hükümeti görüşmelerinin yapıldığı bir dönemde Türk varlıkları negatif bir değer kaybı yaşamıştır. Bu yıla bakacak olursa politik anlamda tehdit unsuru olarak da bu sefer yeni bir tehdit ortaya çıktı.

Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile ülkemiz, en saygın kurumlarından birisi olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin bombalarının hedefinde kalması ile birçok sivil hayatını kaybetmişti. Bu olaya bağlı olarak yabancı yatırımcıların Türkiye algısı bir anda olumsuz anda değişikliğe uğramıştır. Yaşanan bu olaya rağmen politik istikrarı sürdürebilmek yabancı algısını kuvvetlendirmek için atılmasın gereken en önemli adımdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 21 Şubat 2017 - 2:44:06

Benzer Konular

Yukarı Çık