Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Vedop ile Beyanname Sorgulama İşlemleri

Günümüzde teknolojinin fırsatlarını en fazla kullanan bakanlıklardan birisi olan Maliye bakanlığı, hizmetlerini hızlandırmak ve vergiye teşvik amacıyla VEDOP sistemini uygulamaya koymuştu. Son dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde bu sistemin alanını genişletiyor.

VEDOP

Maliye bakanlığının, beyanname sorgulaması işlemlerini hızlandırmak için uygulamaya koyduğu VEDOP sistemi, hem iç hizmetlerin hızlanmasını hem de mükelleflerin sorgulama yapabilmesini sağlıyor. Kelime açılımı olarak Vergi Dairesi Otomasyon Programı anlamına gelen sistem sayesinde, öncelikle vergi mükelleflerinin beyanname bilgilerine ulaşmalarını sağlamak amaçlanmıştı. Daha sonra bakanlığın iç yazışmalarını hızlandırmak için de VEDOP kullanılmaya başlandı. Uygulama artık sadece bireysel kullanıcılar için değil çalışanların iç yazışmalarla zaman kaybetmeyip, hızlı sorgulama yaparak işlemleri hızlandırmasını sağlıyor. Herhangi bir konuda teyit almak ya da mükellefin önceki bilgilerine ulaşmak gerektiğinde sistem üzerinden bakılabiliyor. Çalışanların sorgulaması sonucu, alınan teyitlerin çıktısı basılarak mükelleflerin işi hızlandırılıyor. Uygulamanın asıl amacı vergi takibini kolaylaştırarak kaçakların önlenmesi ve mükellefleri vergilerini ödemeye teşvik etmek.

EVDO İçin De VEDOP Kullanılacak

Maliye bakanlığının kullandığı sistemlerin başında gelen EVDO; elektronik vergi dairesi sistemi anlamına geliyor. Bu sistem sayesinde tüm vergi daireleri birbirine bağlanıyor. Mükellefler için tüm maliye işlemlerde, istedikleri vergi dairesini kullanabilme imkânı sunuyor. VEDOP sisteminin hayata geçmesinden sonra, EVDO için de VEDOP sistemi kullanılmak zorunluluk haline geldi. EVDO sistemine giriş yapmak isteyenlerin, önce VEDOP sistemine giriş yapması gerekiyor. Bu sistemle gereksiz yazışmalar ortadan kalktığı gibi, vergi mükelleflerinin denetlenmesi de kolaylaştı. Mükellefler beyanname sorgulaması yapmak istediklerinde, VEDOP uygulamasına giriş yaparak rahatça sorgulama yapabiliyorlar.

Maliye bakanlığın sürekli gelişen yazılımları için çalışanlar sık sık eğitime tabi tutuluyor. Geliştirilen programların doğru kullanımı programın kendisi kadar önemli olduğundan, maliye bakanlığı bu konuya fazlasıyla önem veriyor.

VEDOP Güvenli Mi?

Bu sistemde mükelleflerin tüm bilgileri yer aldığından, güvenilirliği de merak ediliyor. Birçok kurumun bilgilerinin açığa çıkması ve çalınması haberleri çok fazlalaşmışken, kurumların işlemleri hızlandırmak için yaptığı çalışmalarda da daha fazla güvenlik ihtiyacı doğar hale geldi. VEDOP Bilgi Güvenliği Yönetimi, Cybersoft aracılığıyla A. Alptuğ Yavaş tarafından hazırlandı. Şimdilik herhangi bir güvenlik sıkıntısı çıkmadı. Fakat uygulamanın kullanımına devam edildikçe ne kadar iyi korunacağı bilinmez.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 9 Aralık 2016 - 6:36:44

Benzer Konular

Yukarı Çık