Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Varlık Yönetim Şirketleri Borç Sorgulama

Varlık yönetim şirketleri nedir?

Varlık Yönetim Şirketlerini duymuş muydunuz? Bu şirketler başta bankaların geciken borçları olmak üzere finans sektöründe bulunan pek çok firmanın da borçlarını satın alarak kurumların hem borçlarından arındırılmasını hem de bilançolarından arındırılmasını sağlarlar.

Böylece bankaların kendi işlerine devam ederken borçları onların yerine tahsil edilir. Bankalar vermiş olduğu kredilerin yarısını tam anlamı ile almış olsalar bile diğer yarısında maalesef sorun yaşamaktadırlar.

varlık yönetim şirketleri

varlık yönetim şirketleri

Bankalar sorun yaşadıkları kredilerin tahsilinin belli bit miktarında sorun yaşasa bile alabiliyor. Ancak kalan kısmını Varlık Yönetim Şirketlerine devrederek onların tahsil etmesini sağlar ama durum her zaman böyle devam etmez. Bazen banka borcunu kendi tahsil etmek için takip etmeye devam etse bile bazen takibi bırakmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketleri borçlular ile bankaların çözüm bulamadığı konularda alternatifler üreterek borcun tahsilini sağlayabilirler. Varlık Yönetim Şirketleri bazen ana paradan indirim yapar bazen de uygun taksitler yaparak ödenebilir bir hale getirmiş oldukları krediler sayesinde müşterilerin borçlarını ödemelerini sağlayarak bankaların yükünü hafifletirler.

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz Yapabilir mi?

Belki daha önce hiç duymadığınız bir terim olan varlık yönetim şirketleri kimdir? Ne iş yaparlar? Varlık yönetim şirketleri bankalar başta olmak üzere mali kurumlar ve özel finans kurumların varlıklarının satın alınması ve yeniden yapılandırılarak satılması amacı ile faaliyet göstermektedir.

Öyle ki; Varlık yönetim şirketleri banka ve diğer kurumların alacakları ile ilgili varlıkları satın alabilir ve bu satın aldığı alacakları borçlu kişiden tahsil edebilir. Günümüzde bankadan kredi almış olan ancak borcunu ödeyemeyen bir kişi Varlık yönetim şirketi tarafından aranır ve borcunun daha altında bir fiyat söylenerek şu tarihe kadar ödenmesi talep edilir. Peki, Varlık Yönetim Şirketleri haciz yapabilir mi?

Varlık yönetim şirketleri borcu satın aldıktan sonra alacaklıya haciz yapabilir. Alacaklıya konu ile ilgili açıklama yapıldıktan sonra verdikleri bir tarihe kadar borçluya ödeme imkanı sunar. Eğer kişi ödeme yapamazsa haciz yapabilir.

Avukat masraflarından kurtulmak için ortaya çıkan bu sistem vatandaşı çileden çıkarsa da malesef acı bir gerçek. Bankalar tüketiciden tahsil edemedikleri borcu Varlık yönetim şirketlerine satarak bu yükü üzerlerinden atıyorlar. Böylece bütün sorumluluk varlık yönetim şirketlerinde geçtiği için haciz hakkı da doğuyor.

Varlık Yönetim Şirketleri bankalardan ihale sonucu aldıkları borçları süresi geçmiş olsa dahi ya yapılandırıyor, ya da borcun tamamını kişiden tahsil ediyor.

Kategori: Genel, Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Haziran 2015 - 1:27:44

Benzer Konular

Yukarı Çık