Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vakıf Bankası kimin, kime bağlı?

Tarihçe: 11 Ocak 1954 yılında, Dönemin Başbakanı Adnan Menderes’in onayı ve 50 milyon TL. sermaye ile kurulmuştur. Vakıf Bank sermaye, çalışan ve şube sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük 7. Bankasıdır.

Kuruluş amacı: İşleyiş tarzını vakıf kültüründen alan Vakıf Bank’ın kuruluş amacı; Kendisine emanet edilen varlıkların ekonomik kalkınmada etkili bir şekilde kullanılması için, gelir getirmek üzere düzenlenmesi, başta müşterileri olmak üzere, hissedarlarına, topluma ve çalışanlarına değer katmak üzere çalışmalarını sürdürmektir. Türkiye’nin ekonomi ve finans alanında önemli bir gücü olması hedefinin yanı sıra ülkenin tüm vakıf, bağış, hayır, v.b. çalışmalarının finansmanında da öncü olma görevini üstlenmiştir. İsminden de anlaşılacağı üzere özellikle vakıf, burs, bağışlar ile ilgili bankacılık işlemlerinde öncülük eden bir bankadır. Temel değerlerini, güvenilirlik, sosyal sorumluluk, sonuç odaklılık, müşteri odaklılık, yenilikçi olmak, takım olmak, sadakat, liderlik üzerine kurmuştur.

Genel Bilgiler: Türkiye genelinde 900’ün üzerinde şubesi bulunmaktadır. 14 binin üzerinde personel çalışmaktadır. 3300’ün üzerinde ATM vardır. 159 binin üzerinde pos cihazı vardır. Vakıf Bank, Türkiye’deki şubelerinin dışında yurt dışında da bankacılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Avusturya’da, Vakıf Bank International AG Viyana Şubesi, Almanya’da Frankfurt Şubesi ve Köln Şubesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (K.K.T.C.) World Vakıf UBB Ltd. ve Kıbrıs Vakıflar Bank Ltd., Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Şubesi, Bahreyn’de kıyı bankacılığı şubesi, Kuzey Irak’ta Erbil Şubesi gibi yurtdışındaki bankalarda iştirakleri bulunmaktadır. Bankanın Yönetim Kurulu, Genel Müdür dahil 9 kişiden oluşmaktadır.

Bilgi: Vakıfbank Müşteri Hizmetleri

Vakıf Bank’ın yurt içinde de iştirakleri bulunmaktadır. Bu iştirakler şunlardır; Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Vakıf Emeklilik, Vakıf Finans Factoring Hizmetleri, Güneş Sigorta, Vakıf Portföy Yönetimi, Vakıf Gayrimenkul Değerleme, Vakıf Enerji ve Madencilik, Vakıf Finansal Kiralama, Vakıf B Tipi Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı Vakıf Yatırım Menkul Değerler, Vakıf Pazarlama, Taksim Otelcilik bulunmaktadır.

Operasyon el işlemlerini 2005 yılında tek bir merkezde toplamıştır. Özellikle, pazarlama ve satış konusunda şubelerine yön vermiş, kalite anlayışını daha üst sıralara çekmiştir. “Burası sizin yeriniz” sloganıyla 2009 yılında müşteri odaklı çalışma düsturunu yenilemiştir. “Halden anlayan banka” sloganı ile de her vatandaşa yönelik olan hizmetlerini ortaya çıkarmıştır.

Vakıflar Bankası kimin

Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait bir banka olup, hisseler bazında da bir çok ortağı bulunmaktadır. Bu ortaklar, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü (1) % 43, halka açık hisseler toplamı % 25, Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü (2) % 15, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Memur ve Hizmetlileri Emekli ve Sağlık Yardım Sandığı Vakfı % 16, Mülhak ve Mazbut Varlıklar % 0,17, diğer gerçek ve tüzel kişiler % 0,06 oranında hisselere sahiptirler.

Kategori: Vakıfbank
Yazar: Tarih: 1 Ekim 2016 - 5:09:19

Benzer Konular

Yukarı Çık