Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vadesi Geçmiş Senet Tahsili

Vadesi geçmiş senet tahsili yapmak istiyorsanız, öncelikle bir avukata danışmanız gerekir. Günü geçmiş senet tahsilatı ile ilgilenen avukatlar hatta hukuk büroları mevcuttur. Sadece bu konuda uzmanlaşmış senet tahsilatı işlemlerine bakan kimseler vardır,buralardan yardım istemeniz en mantıklı olanıdır. Anlıyacağınız avukat bu konuda sizin için gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. İlk yapılması gereken resmi kanallardan, yani noterden ikaz yazısı gönderilir. Bu yazı takibinde ödeme gerçekleştirilmezse, icra yolu ile senet tahsili yaptırılabilir. Tüm bu işlemler için, avukat ihtiyacınız doğacaktır. Vadesi geçmiş senet tahsili için yasal süre, yani zaman aşımına uğramaması için gereken süre 3 yıldır. 3 yıl içerisinde resmi başvurularınızı gerçekleştirmiş olmanız gerekir.

Vadesi geçmiş senet tahsili için belirlenen 3 yıllık zaman aşım süresi, belirli nedenlerle değişebilir. Bunu etkileyen yasal süreçler olabilir. Senetin kişiden mi alındığı, şirketten mi alındığı, borcunun ölüm hali, şirket iflası gibi pek çok konu etkileyebilir. Senet işlemleri ile ilgili olarak da, notere başvuru süreniz, senetin vadesinin 2 gün geçmiş olmasından itibaren başlayabilir. Vade dolmadan, ödeme için yasal işlem başlatamazsınız. Vadesi geçmiş senet tahsil işlemi için, daha ayrıntılı ve hukuki bilgi almak için, konusunda uzman bir avukata danışabilirsiniz.

senet ödeme

senet ödeme

Vadesi geçmiş senet tahsili nasıl yapılır? Bankalar ile çalışmak bu kadar yaygın değilken ve hatta bu kadar çok banka yokken, senetle alış veriş oldukça yaygındı. Her yerden nakit paranız yoksa, senetle alış veriş yapabiliyordunuz. Senet bir resmi evraktır. Bu evrakta borçlunun tam adı, borcun ödeneceği tarih, borcun miktarı ve borçlunun ve varsa kefilin adı soyadı ve imzası yer alır. Siz belli bir ücret karşılığından ilerleyen dönemlerde ödemek üzere bir başkasından hizmet ya da ürün aldığınıza dair bu kağıtları imzalarsınız. Bankalardan kredi alımı yaygınlaştıktan sonra daha gücenli ve yaptırımı daha yüksek olduğu için neredeyse senetle alış veriş yapmanıza imkan tanıyan yerler çok fazla kalmadı. Fakat, bankalardan kredi almak da eski yıllarda olduğu kadar kolay değil artık. Örneğin borcunuz varsa, borcunuzu kapatmak için bankalardan kredi almak istediğinizde, borcunuz yüzünden kredi alamama şansınız oldukça yüksek. Bu düzenlemeler nedeni ile, senetle alış veriş ya da senetle para verenler sayısında da yine son bir kaç yıl içerisinde ciddi bir artış oldu. Senet üzerinde herhangi bir adres bulunmadığı için, evet senet imzalayan devlet tarafından bu borcun ödemesi sağlanıyor, ancak kişiye ulaşılabildiği takdirde. Yani eğer yanlış adres beyanında bulunursanız ya da adres değişikliği yaparsanız, tahsilat süresi uzayacaktır ama unutmamalısınız ki, yasal olarak borç tahsilatı için mahkemeye başvurulduğu takdirde, borcun tahsilatı için bulunmanız sandığınız kadar kolay olmayacaktır.

Öncelikle borçlu olan kişinin evine ve eğer iş yeri kendisine ait ise iş yerine haciz memurları giderek, borcunuz karşılığına denk gelecek kadar olan değerli eşyaları alarak, bir ay kadar, kişinin borcunu ödemesi için tutacaklardır. Bu söz konusu olmadığı takdirde, kişiden borcun tahsilatı için varsa maaşına ya da taşınmaz mülkleri için işlem yapılır. Borç hiçbir şekilde tahsil edilemiyorsa, konu ilgili olarak diğer yasal işlemler başlatılacak ve borçlu kişi borcunu ödemediği takdirde hapis cezası yolu gözükecektir. Bu işlemler için daha ayrıntılı bilgi almak ve prosedürü tam olarak öğrenebilmek için, borçlar kanunu konusunda uzmanlaşmış bir avukata danışmanız en doğru seçenek olacaktır.

Kategori: Borç Sorgulama
Yazar: Tarih: 28 Aralık 2014 - 7:02:11

Benzer Konular

Yukarı Çık