Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vadeli Mevduat ve Bono Arasındaki Farklar ve Benzerlikler

Vadeli mevduat ve bono genel olarak karıştırılan ve hangi seçeneğin tercih edileceği zor bir durum olarak görünüyor. Aslında belirgin ayrıntılar göz önünde tutulduğunda daha kolay tercih yapabileceğimiz bir olayla karşılaşıyoruz.

Nedir Vadeli Mevduat?

Vadeli mevduat, günümüzde daha çok karşımıza çıkan adıyla ve aynı anlama gelen vadeli hesap, esas olarak birikimlerimizin sınırlı oranlarda kazanç getirisini elde etmektir. Bu işlem paramızın miktarına bağlı olarak çeşitli hesaplamalar ile faiz getirisi sağlamaktır.

Bono Nedir?

Bono, devlet veya kurumsal kuruluşlardan farklılık gösteren faiz oranları ile birlikte belli süre içerisinde kredi aldığını belirten belgedir. Sabit getirili bir menkul kıymet olarak bilinmektedir. Borç senedi olarak da ifade edilebilmektedir.

Benzer Unsurlar

Bono ve vadeli mevduat sabit getirili yatırım sağlayıcılar olarak bulunuyorlar. Her ikisinde de vadesinde oluşacak faiz oranı başlangıçtan itibaren belirlidir. Tehlikesi bulunmayan seçimler olarak iki yatırım aracı da doğru seçenektir. Ancak her iki seçenekte de vade gününden önce para çekme işlemi yapılırsa o güne kadar elde edilen bütün faiz oranı kaybediliyor. Faiz oranı kaybetme riskine karşı bir sözleşme yaptıysanız bu durumdan etkilenme durumumuz azalıyor.

Hangi Noktada Değişiklik Başlıyor?

Bono vadesi 60 günden az, 360 günden fazla olmayacak şekilde düzenlenir. Vadeli mevduat yatırımları için ise isteğinize göre farklı vade seçenekleri mevcut. Yatırım açısından tercih etmek gerekirse göz önünde bulundurmamız gereken unsur vergi oranlarıdır. Stopaj vergisi bono için %10, vadeli mevduat için %15 oranında uygulanır.

Doğru Karar İçin Göz Önünde Bulundurulmalı

Vergi açısından baktığımız zaman bono daha avantajlı görünebilir. Vergi oranıyla karar verip bonoyu tercih etmeden önce ise kesinlikle faiz oralarını incelemek önemli bir unsur. Bu sebepleri göz önünde bulundurduğumuzda tercihimizi yaparken güncel faiz oranlarına dikkat ederek taleplerimize uygun tercihleri daha açık bir şekilde görebilmemiz mümkün.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Ekim 2017 - 5:34:50

Benzer Konular

Yukarı Çık