Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli mevduat hesabı, yatırım yapmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden birisidir. Belirli bir süre aralığında gerçekleşerek risk almadan ve faiz oranlarındaki azalmalardan etkilenmeden, anlaşmaya vardığınız banka ile sabit bir şeklide birikimlerinizi artırabileceğiniz bir hesap türüdür. Vadeli mevduat nedir? Konusunu biraz daha açacak olursak; Bankaların sunduğu bu hizmette paranızı bir süre bankaya emanet ederek belirli oranlarda faiz ile paranızın katlanmasını sağlayabilirsiniz. Bankalar paranızı günlük, aylık ve yıllık faiz oranlarıyla bağlama seçeneklerini sizlere sunarlar.  Vadeli mevduat hesabı sayesinde paranızın kaybolması ya da çalınması gibi endişelerden de kurtulmuş olursunuz.

Vadeli Mevduat Hesabı Açma

Katılım bankaları haricindeki birçok bankadan vadeli mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu işlemler için genellikle ilk olarak vadesiz mevduat hesabınızın olması gerekir. Vadesiz mevduat hesabınız açtırdıktan sonra Vadeli mevduat hesabı işlemlerine geçebilirsiniz. Gerekli belgeler ile hesabı açtırmak istediğiniz bankanın şubesinden veya internetten sitesinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Hesabı açtırmadan önce gerekli araştırmaları yaparak en iyi faiz oranını veren banka ile vadeli mevduat hesabınızı açtırarak dilediğiniz vade de birikime başlayabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Çalışma Sistemi

Vadeli hesaplarda bankaların genelinde alt limit 1000 TL’dir. Faiz oranları vadeli mevduat için genellikle %8-13 arasında değişiklik gösterir. Hesap açacağınız bankanın yıllarca müşterisi olmanız veya ilk kez o bankayla çalışacak olmanız gibi birçok unsur alacağınız faiz oranlarını ciddi anlamda etkiler.

Hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra yatırım yapmak için belirlediğiniz miktardaki parayı, dilediğiniz sürede vade açtırmak için bankaya bağlayarak vadeli mevduat ile birikime başlayabilirsiniz. Vade süresi dolana kadar paranızı çekmemeniz lazım aksi takdirde hiçbir kazanç sağlamadan sadece yatırdığınız parayı çekerek yatırımınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olursunuz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 16 Ekim 2017 - 12:52:26

Benzer Konular

Yukarı Çık