Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vadeli Mevduat mı, Bono mu?

Yıllardır kullanılan geleneksel yatırım araçlarının yanı sıra ekonomik gelişmelerin ve gereksinimlerin de etkilemesiyle pek çok farklı yatırım aracı ortaya çıkmıştır. Bu yatırım araçlarının kimisi az risk taşırken bir kısmı da gerçekten risk alınarak yatırım yapılması gereken araçlardandır.

Birikimlerinizi değerlendirip yaıtrım yapmak istediğinizde gözönünde bulundurmanız gereken ne kadar risk almak istediğinizdir. Bildiğiniz üzere risk arttıkça elde edebileceğiniz getiri de aynı oranda artmaktadır. Ne varki bu durumlarda kaybetme riskinizi düşünüp ne kadar kaybetmeye razı olacağınızı da hesaplamanız lazım gelir. Bu tür riskli yatırım seçenekleri hisse senetleri, türev ürünleri, A tipi fonlar ve benzerleridir. Diğer taraftan az riskli ürünlerin getirisi az olmakla birlikte, anaparadan kaybetme riskiniz de  yok denecek kadar azdır. Buna örnek yatırım tercihleri ise vadeli mevduatlar, hazine ya da banka bonoları, devlet tahvilleri, B tipi likit fonlardır. Ne kadar çok risk almayı severseniz sevin portföyünüzde mutlaka bu tip riski çok çok düşük yatırım ürünlerinin bulunmasında fayda vardır.

Vadeli Mevduat Nedir?

Vadeli mevduat belirli bir vade için bankaya yatırdığınız ve o vade sonunda paranızı anapara artı faiziyle birlikte alacağınız bir üründür. Vadeli mevduatlarda paranıza alacağınız faiz oranı vade başında belirlenmektedir. Anaparanızdan kaybetme riskiniz bulunmamaktadır. Vade sonunda dilerseniz anapara ve faizini alır, dilerseniz alacağınız yeni bir faiz oranıyla mevduatınızı uzatabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken paranızı vadesi süresince hesaptan çekmemenizdir. Hesaptan para çekmeniz halinde çekilen paranın faizini alamayacağınızı unutmamalısınız. Vadeli mevduat genelde 1,2,3 ve 6 aylık ile 1 yıllık olarak açılmakla birlikte, tercihinize göre bir ayın altındaki vadelerde de “kırık vade” olarak açılabilir.

Bono Nedir?

Bono, devlet veya özel sektörün halka arz ettiği,  vadeleri 60 gün ile 360 gün arasında değişen menkul kıymetlerdir. Devletin Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla ihraç ettiği bonoler bir nevi devlet içi borçlanma senedidir. Garantör, devlet olduğundan riski yok denecek kadar azdır. Bir de bankalar ve büyük anonim şirketlerin ihraç ettiği özel sektör bonoları bulunmaktadır. İhraç eden kurumların kredibilitesi ne kadar yüksekse bonoların da riski o denli düşüktür. Özellikle bankaların hem ürün çeşitliliği sağlamak hem de uzun dönemli kaynak sağlamak amacıyla ihraç ettiği bonolar da oldukça güvenlidir. Bu bonoların faiz oranları genellikle aynı vadeye tekabül eden Hazine Bonolarının faiz oranlarını 60-70 baz puan üzerindedir.

Neden Vadeli Hesap, Neden Bono?

Öncelikle her iki finansal entrümanın da az riskli olduğunu bilmelisiniz. Eğer risk almaya sevmeyen bir yatırımcı iseniz bu tür enstrümanlardan korkmamalısınız. Ne varki anaparanızı koruyor olmanız ve üzerine belli bir oranda faiz getirisi sağlamanız her zaman kazandığınız anlamına gelmez. Ülkedeki enflasyon oranı, aldığınız faizin üzerinde ise reel olarak (anapara ve faizinizi almış olsanız bile) paranız değer kaybetmiştir. O nedenle paranızı değerlendirirken alacağınız faiz oranını tek başına hesaba katmak doğru olmayacak, ülkenin enflasyonu ve bu konudaki beklentiler gibi bazı bilgilere de sahip olmanız gerekecektir.

Önünüzdeki dönemde enflasyonun yukarı yönlü bir trend izleyeceğini düşünüyorsanız paranızı nispeten daha kısa vadelerde değerlendirecebileceğiniz vadeli mevduatta tutabilirsiniz. Ancak enflasyonun hızla ineceği düşüncesinde iseniz bugünkü faiz oranlarından uzun vadeli bir bono almanız sizin lehinize olacaktır.

Tüm bununla birlikte riskini dengelemek isteyenler için hatta risk iştahı fazla olup çok riskli yatırımlar yapanlar için de gerek vadeli mevduat gerekse bono portföylerde bulunması gereken enstrümanlardandır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 5 Ekim 2017 - 4:37:22

Benzer Konular

Yukarı Çık