Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Yurtdışı Bankalar

Türkiye’de faaliyet gösteren yurt dışı bankaları bulunmaktadır. Ülke sınırlarımızda ki her bankanın kurucusu Türk olamayabilir. Gelin birlikte hangi bankalar var bakalım.

Arap Türk Bankası A.Ş yüzde atmış beş Arap hissedardan oluşmaktadır. Geriye kalan hisse Türk vatandaşa aittir. Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ Turkey A.Ş.  tarihinde sınırlarımız da kurulmuş bir yurtdışı bankasıdır.

Türkiye’deki Yabancı Bankalar

Citibank A.Ş. yabancı sermayeli bankalarımızdandır. Deutsche Bank A.Ş., Habib Bank Limited, JPMorgan Chase Bank N.A., Société Générale (SA), Standard Chartered Yatırım Bankası Türk A.Ş. yabancı sermayeli bankalarımız arasında yer almaktadır. Bu bankalar da diğer bankalar gibi denetleme işlemlerine tabii tutulmaktadır. Tıpkı Türk bankalar gibi belirli bir yasal işleyişi ve bağlı olduğu kural yasalar bulunmaktadır. Genel de yatırım amaçlı tercih edilen bu bankalar diğer bankalarımız gibi maaş çekme gibi işlemlere ağırlık vermemektedirler. Türkiye’de faaliyet gösteren yurtdışı bankaları yukarıda ki şekilde sıralamamız mümkün.

Türkiye için de ekonomik canlılık sağlayan bu bankaların sayısında da ilerleyen zamanlarda artış görebiliriz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 18 Eylül 2015 - 12:54:15

Benzer Konular

Yukarı Çık