Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Türkiye deki Devlet Bankaları Hangileri

Devlet Bankaları (Kamu Bankaları)

Türkiye’de hızlı bir gelişim gösteren bankacılık sektörü Avrupa’dan ve dünyadan yatırımcıların ve büyük bankaların gözünün Türkiye’ye çevirmiş durumda. Dünyanın merkezi konumunda bulunan Türkiye gelişen ekonomisi, ticaret döngüsü, alt yapısı, Avrupa’yı Asya’ya bağlayan köprü görevi görmesi, bereketli topraklarıyla doğal tarımın ve dünya fındık piyasasının yüzde seksenini barındırmasıyla iş gücü ve hacı potansiyel bakımından yüksek olan bir ülke. Eğer bir ülkeden iş gücü ve iş ve kar hacmi yüksek ise doğru orantıda bankacılık, kredilendirme, finans alanlarında da büyük bir gelişim gerekli.

Bunu keşfeden Avrupa ve dünya Türkiye cumhuriyetinde bankacılık ve finans alanlarında yatırımlar ve ortaklıklar kurma peşindeler. Ama devletimizin dış sermayeye karşı elinde bulundurduğu dünyanın sayılı bankları arasına giren Devlet Bankaları mevcut. Türkiye’mizin göğsünü kabartan bu kamu bankaları, devlete ait büyük projelere finansman sağlıyor hatta ve hatta dünyadaki diğer ülkelere finansman sağlama noktasındadırlar. Bu devlet bankaları arasında ismini çok duyduğunuz ve hiç duymadıklarınızda var. Devlet kuruluşlarına ait ve devlet sermayesi ile kurulan 6 banka mevcudiyetini korumaktadır. Bunlar şöyle sıralanmaktadır.

TC Ziraat bankası AŞ.

Türkiye cumhuriyeti kurulmadan evvel Osmanlı İmparatorluğu zamanlarında devlete bağlı bir çok banka bulunurdu. Aslında bankacılık sektörü ülkemizde yeni bir oluşum değil. Atalarımızın bankacılık ve finans desteğinin önemini kavramasıyla yüz yıllar evvel bu topraklarda dünyanın en büyük bankaları kuruldu ve birçok ülkeye finansörlük yapmıştır. Bunlardan biride Tc Ziraat bankası’dır. Kuruluş tarihi 1863 senesine dayanan Ziraat bank Osmanlı İmparatorluğunda kurulmuştur. O yıllarda devlete önemli finans desteği sağlamıştır. Türkiye’de varlık gösteren birçok büyük bankayı bünyesine katmıştır. Bunlardan en önemlisi Emlak Bankasıdır. Ziraat bankası’nın amacı çiftçilere ve tarım zanaat karlarına tarım desteği sağlamak ve tarımı ülke çapında güçlendirmektir.

Türkiye Halk Bankası AŞ.

Tc HalkBank 1933’te kuruluş aşamasında bu ismi taşımasa da yıllar içerisinde bu ismi almıştır. Halk bank’ın kuruluş amacı sanayici ve esnaf vatandaşlara, hızlı ve kolay kredi imkanı sağlamaktır. Halk bank dünyanın en büyük 159. bankası durumundadır. Ama bu sayı Ziraat bankası’nın yanında biraz pasif olduğu söylenir.

Türkiye Vakıflar Bankası AŞ.

Kuruluşunda ismi Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı olan banka Adnan menderes döneminde faaliyete geçmiştir. 11 ocak 1954 yılında faaliyete geçmiştir. 50 milyon liralık sermayeyle kurulan banka Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük 7. bankası olma şerefine naildir.

İlbank AŞ.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan çok az insan İl bank diye bir bankayı bilir. İl bank banka gibi çalışmasa da banka olarak tüzel bir kişiliğe sahip olan ve her ilde bulunan bir bankadır. Çevre ve şehircilik bakanlığına ait olan bir devlet kurumudur. Mustafa Kemal önderliğinde kurulan ve ilk ismi Belediyeler Bankası olan bankanın ilk sermaye girişi 15 milyon Türk lirasıdır.

Türk Eximbank AŞ.

Bakanlar kurulu tarafından kurulan 1924 yıl temerrütle banka, Türkiye’de İhracatın gelişimi için faaliyetler sürdürür.

Türkiye Kalkınma Bankası

Kuruluş ismi Devlet Sanayi ve İşçi Yatırım Bankası olan banka 1975 yılında kanun hükmü kararname ile kurulmuştur. Yurt içi yatırımlara finansman bulmak amacıyla kurulan bu banka genel olarak yurt dışında çalışır ve yurt içine finansman sağlamakla görevlidir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 22 Eylül 2016 - 11:10:18

Benzer Konular

Yukarı Çık