Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Troy Ödeme Yöntemi Nedir Nasıl Kullanılır?

Bugüne kadar kredi kartlarının sağ alt köşesinde, MasterCard, Visa yada American Express biçiminde logolar yer alıyordu. Bazı kişiler bu logoların ne anlama geldiğini bilmiyor veya önemsenmiyordu. Gerçekte bu logolar kullandığınız kartın ödeme yöntemi hakkında bilgi veriyor. Türkiyede’de bunun gibi ödeme yöntemi kurulmuş ve kullanıma yakın zamanda geçmiştir. Ülkemizde kullanılan bu sistemin ismi Troy’dur.

Ülkemizin yeni ödeme yöntemini kullanmaya başlamasıyla birlikte, kartların bu kısmına da artık Troy ismi de eklenmiştir. Şu anda yalnızca Türkiye’de kullanımı başlasa da yakında bankaların bağlantılarıyla birlikte dünyaya yayılması mümkündür. Bankalararası Kart merkezi (BKM) tarafından Troy yönteminin, 2015 senesinin üçüncü çeyreğinde haberi yapılmış ve 01.04.2016 tarihinde kullanıma açılacağı belirtilmişti.

Fakat sistem faaliyete geçmedi. Troy, BKM’nin Ceo’su Soner Canko tarafından 28.04.2016’da resmi olarak tanıtımı yapılmış ve ilk kez işlem uygulanmıştır. Troy ilk milli ödeme yöntemi olduğu için oldukça önemlidir.

Troy Nedir

Ülkemize ait lisanslı bir marka olan Troy, yerli bankaların BKM ile beraber yaptıkları çalışma neticesinde çıkardıkları bir ödeme sistemidir. Adını ‘’Türkiye Ödeme Yönteminin’’ kısaltılmışından alıyor. Yani kısaca Tr-o-y biçimindedir. Troy ödeme yönteminin banka kartları üzerinde yönetilmesi ve kullanılması BKM tarafından gerçekleştirilecektir.

Zamanla yurt dışında yayılması da bekleniyor. Bazı önemli ödeme yöntemleri olan ve gerekli alt yapıyı sağlayan başlıca isimler; Visa, MasterCard, Amerikan Express, JCB, China Union Pay ve Dinners Clup ‘tur.

Bu kartlardan ülkemizde kullanılanları ise Amerikan Express, Visa ve MasterCard’tır. Yüzdelik oran olarak %1’ini American Experss, %42’sini MasterCard, %57’sini ise Visa oluşturuyor.

Troy Ödeme Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Troy’un kullanımı diğer kartlardan farklı değildir. Başlangıçta yalnızca ülke içinde geçerli olduğundan, yurt dışında bu kart ile ödeme gerçekleştirilemiyordu. Fakat BKM şu an 10 banka ile Troy kartının kullanımı konusunda anlaşma sağlamıştır. Tüketiciler istedikleri zaman Troy kartını bankalardan temin edip alışverişlerini buradan yapabilecekler.

Diğer kartlar gibi pos cihazı ve bankamatiğe uyumludur. Kısa sürede pek çok kişinin cüzdanında Troy kartı yer alması bekleniyor. İlke kez yalnızca manyetik bantlı banka kartı ve EMV özelliği barındıran kredi kartı olarak kullanıma açılmıştır. Zamanla mobil kart ve temassız kart gibi özellikleri barındıracaktır.

Kredi kartı alışverişlerinin yaklaşık %97’si Türkiye’de, %3’ü ise yurt dışında gerçekleşiyor. Bu oranlar diğer kartlar gibi Troy sisteminin de Türkiye’de yaygın hale geleceğini gösteriyor.

Troy’un Tüketicilere ve İşyerlerine Ne Gibi Faydası Olacak?

Tüketiciler banka ve kredi kartı kullanmalarının nedeni, belirli maliyetlere sahip olmalarıdır. Troy ise lisansı Türkiye’ye ait olduğu için, hizmet, ürün gibi maliyetler en az seviyede olacaktır. Troy, şimdiye kadar hiç finansal ve kart sisteminden faydalanmamış tüketiciler ile işletmeler için yararlı olacaktır.

İlgili: Troy Anlaşmalı Banka Kartları

Çünkü maliyetler düşük olduğundan, bankaların sahip olacağı faydanın müşterilere yansıtılmasını sağlayacaktır. Böylece Troy ödeme yönteminin, kurum ve tüketicilere olan faydası ile birlikte ekonomiye de ciddi katkısı bulunacaktır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 23 Şubat 2017 - 5:22:37

Benzer Konular

Yukarı Çık