Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Tramer Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır

Araç sahiplerinin bilmesi ve zamanında takip etmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Araç değiştirilecekse talibi olunan araca ait bazı bilgiler de elde edilmelidir. Satın alınacak ikinci el araç almak isteyenler sigorta borcunun olup olmadığını, bir kazaya karışıp karışmadığını, herhangi bir parçasının değişip değişmediğini bilmek isteyeceklerdir. Arası satacak olan kişi tamamen doğruları söylemiyor olabilir. Bunu anlamanın yolları vardır. Merak edilen konular hakkında araç sorgulamaları yapılabilmektedir.

TRAMER

Tramer yani Trafik Sigortaları Birliği Merkezi, yeni adıyla da Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi tarafından oluşturulmuş olan “Plaka Sorgulama” adlı bir sistem merak edilenleri açıklığa kavuşturuyor. Alacağınız aracın en son sahibinin kim olduğunu, aracı satın almış olduğu tarih, parçalarından değiştirilmiş olan var mı, araç kaza geçirmiş mi, trafiğe ne zaman çıkarılmış gibi tüm bilgiler bu sistemden kontrol edilebiliyor. Tramer kaydı sorgulaması nasıl yapılır, ilk defa sorgulama yapacak olanlar için yararlı olacak açıklamalar burada.

TRAMER KAYDI

Hasarlı bir araç satın alıp yanılmayın. Tramer ile araca ait tüm hasar bilgileri, kazaya karışmışsa hata oranlarının kaç olduğu, kasko ve trafik poliçeleri gibi bilgilerin sorgulanması oldukça basittir. Sistemin en çok kullanılma amacı ikinci el araçların kaza bilgilerini öğrenmektir. Sorgular SMS aracılığıyla veya internetten yapılabilmektedir.

 

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Sigorta Birliği ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilmiş sistemde SMS sorgulaması yapılacaksa 5664’e bir kısa mesaj atılması gerekmektedir. Araç plakası sorgulanacaksa plakanın büyük harflerle ve boşluksuz yazılması ve 5664’e gönderilmesi gerekir. Büyük harfle DETAY” yazdıktan sonra boşluk bırakır ve yine büyük harflerle plakayı yazıp yollarsanız aracın model ve markası, varsa plakadaki değişiklikler, trafiğe çıktığı tarih ve kasko ile ilgili bilgileri tarafınıza SMS ile bildirilecektir. Satın alınacak aracın sahibinin kim olduğu ve ne kadar süredir sahip olduğu bilgileri de mesajı yollayan kişinin telefonuna kısa mesaj olarak gönderilecektir.

Mesaj yazarken plakadan önce “PRÇA yazılırsa değişen parçalar varsa onunla ilgili bilgiler, “KTT” yazılırsa tutanak bilgileri, “TRAFİK” yazılırsa poliçe bilgileri mesajı yollayan kişiye SMS ile iletilecektir. Tramer sorgulama sms sistemi ile araç Şasi numarası ile de sorgulama yapılabilmektedir. “HASAR S” yazıp boşluk bırakıp araç şasi numarası girilir ve 5664’e gönderilirse kısa süre içinde araçla ilgili hasar durumu tarafınıza kısa mesajla ulaşacaktır. 2015 yılında geçerli olan sorgu bedeli tüm operatörlerde vergi dâhil olmak üzere her sorgulama için 4 TL’dir.

 

İnternetten Hasar Kaydı Sorgulama

Tramer hasar kaydı sorgulama internetten nasıl yapılır diyorsanız bunun çok daha geniş kapsamlı olduğunu belirtelim. Web sitesine girilerek online işlem yaparak araca ait kaza kayıtlarına ulaşılabilmektedir. Sorgulama sırasında aracın plakası, T.C Kimlik numarası ya da vergi kimlik numarasını yazmanız gerekecektir. Sürücü belgesindeki kimlik numarasıyla da sorgulama yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden de plaka yazılarak ruhsat, mahrumiyeti, model, marka bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Tramer Hasar Kaydı Sorgulamak İçin Tıklayın

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 1 Ekim 2016 - 6:30:26

Benzer Konular

Yukarı Çık