Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ticari Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, şahsınıza ait, 0 km veya ikinci el araç alırken ( 5 yaşa kadar ) kullanabileceğiniz bir kredi türüdür. Ticari taşıt kredisi ise firmaların araç alımlarını gerçekleştirirken kullanabileceği bir kredi türüdür. Bankalar ticari işletmelerin işlem hacmini büyütmek üzere ihtiyaç duyduğu araç temini için finansal desteği, ticari taşıt kredisi ile sağlamaktadır.

Ticari Taşıt Kredisi Şartları

Ticari taşıt kredisi, aynı diğer bankacılık ürünleri gibi, faiz oranı ve vadesi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi faiz oranı, piyasadaki faiz oranı değişikliklerinden etkilenmeyerek, kredi süresince sabit kalmaktadır.

0 km araç alımında taşıt kredisi kullanıyorsanız, banka sizden kefil istememektedir. Çünkü banka aldığınız arabaya, kredi toplam tutarı bitene kadar rehin koymaktadır. Bankalar, 0 km araç satış bedelinin %70- %90 oranı kadar kredi vermektedir. 5 yaşa kadar olan ikinci el taşıtlarda ise, aracın kasko bedelinin %60- %80 oranı kadar kredi vermekte ve kefil istemektedir. 0 km veya ikinci el taşıt kredilerinde bankalar, en fazla 60 aya kadar vade yapmaktadır.

Ticari Taşıt Kredisi Başvurusu

Ticari taşıt kredisi başvurusu için en önemli kriter firma sahibi olmaktır. Ticari işletmeler, KOBİ’ler, firmalar veya holdingler bu kredi türünden yararlanabilmektedir. Firmanın veya işletmenin ticari taşıt kredisi alabilmesi için bankalar arası ilişkilerinde bir sorun olmaması gerekmektedir. Bankalar arası finansal işlemlerde yaşanılan sorunlar, kredi başvurunuzda değerlendirmye alınacağından, düzenli ödemelere sahip firmalara tüm kredi türleri daha kolay bir şekilde çıkmaktadır.

Firmanın imza sirküleri, vergi levhası, resmi gazetesi ve Ticaret Odası kaydı, ticari taşıt kredisi başvurusunda gerekli olan evraklardır. Bu evraklar tüm bankalar için geçerli ve kredi başvuru esnasında istenilen evrak ve belgelerin tam olması gerekmektedir.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 11 Ekim 2017 - 4:15:00

Benzer Konular

Yukarı Çık