Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Teminat Mektubu Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Teminat Mektubu Nedir?

Kısaca bir nevi kredi uygulamasıdır. Daha ayrıntılı bir tanım verilecek olsa; Yurt içi ya da yurt dışı gerçek ya da tüzel kişiler adına bir malın teslim edilmesi, bir işin yerine getirilmesi, bir borcun vadesi gibi konularda, gerekli işlemlerin yerine getirilememesi durumunda ödenecek olan tutarın mektup aracılığıyla taahhüt edilen bir kredi uygulamasıdır.

Teminat mektubu çeşitleri nelerdir?

Avans teminat mektubu, gümrük idari işleri teminat mektubu, geçici teminat mektupları, kesin teminat mektupları, bayilik için verilen teminat mektupları, kira sözleşmesi olarak verilen teminat mektupları, distribütörlük için verilen teminat mektupları, süreli ya da süresiz olarak verilen mektuplar olarak adlandırılır.

Teminat mektubu tarafları kimlerdir?

Teminat mektubu alabilmek için üç kişinin olması gerekmektedir. Bunlar banka, ilgili kişi, tüzel kişidir. Bunlar arasında imzalanmış bir mal, gayrimenkul, taahhüt gibi konularda taraflarca imzalanmış bir sözleşme olması gerekmektedir.

Sigortalı teminat mektubu

Teminat mektupları sigortalıdır. Sözleşmeye aykırı bir durum olduğunda mektup miktarı ilgili kişiye ödenir ve ödeme yapıldıktan sonra sigorta şirketleri tarafından incelenir. Eğer kasıtlı bir suç bulunursa tüzel kişi kara listeye alınır. Bu mektuplar oldukça masraflıdırlar.

Teminat mektubu kredi yerine kullanılabilir mi ?

Teminat mektuplarının doğrudan kredi olarak kullanılması diye bir şey söz konusu değildir. Bankada bir kredi portföyünüz yok ise teminat mektubu kullanamazsınız. Bir banka bunu ticaret meseleye de dönüştürebilir. Örneğin; satın alınacak bir malın ya da bir hizmetin uzun vade de ek olarak bir iskonto alınması banka için bir fırsattır. Bu da ticarete neden olabilir. Bankanın ticari faaliyetlerinin karlılığını arttırması demektir. Yurt dışından alınan teminat mektupları da sigortalıdır. Yurt dışında ki bankalar risk almamak için teminat mektuplarının sigortalarını bir sigorta şirketi tarafından işleme koyarlar. Bankalar finans işlemlerini kontrol ederler. Teminat mektupları işini sigorta şirketlerine bırakırlar.

Bilgi: Teminat Mektubu Süresi Nasıl Uzatılır?

İş dünyasındaki birçok şirket teminat mektubu fırsatlarından yararlanmakta olup genel olarak ihale amaçlı kullanmaktadırlar. Mal alımı için pek tercih etmezler. İş adamları tarafından cazip gelmemektedir. İpotek, kefil gibi önlerine engeller çıkmaktadır. Yurt dışında da bu uygulama pek yaygın değildir. Bir sözleşmesi olan iş adamı Türkiye’ deki bir yurt dışı banka kuruluşundan teminat mektubu alabilmektedirler. Bu konuda aracılık yapan kuruluşlar mevcuttur. Zamanla bu kuruluşlar artabilir. Sigortacılık işinin ülkede gelişmesiyle birlikte gelişmiş sigortalı teminat mektupları da oluşturulmaya başlanmaktadır. Yabancı bankalardan gelen talepler doğrultusunda birleşme teklifleri, ülkede genel bankacılık işlerinin değişmesi yönünde gelişmeler kat edilebilir. Özellikle iş dünyası hala gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu da batılılaşma yolunda ciddi bir adımdır. Özellikle banka ve sigorta kuruluşları açısından önem arz etmektedir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 18 Eylül 2016 - 4:23:39

Benzer Konular

Yukarı Çık