Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Temettü Nedir? Temettü Nasıl Hesaplanır?

İşletme ortaklarının dönem içinde elde ettiği kardan pay alma hakları vardır. Bu haklara temettü adı verilmektedir. Temettü haklarına sahip olan ortaklar dönem içerisinde elde edilen kardan kendi payını alırlar. Temettü nedir nasıl hesaplanır sorularını kısaca özetleyecek olursak. Temettü kısaca kazanç demektir. Temettü hesaplanmasında hisse senedine göre yapılır.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi; sermaye şirketlerinin ortaklarına sermaye payını belgelendirmek amacıyla verdikleri kıymetli evraklara denir. Şirketlerin hisse senedi kullanmasının sebebi ise işletmenin bedelsiz sermaye arttırımına gitmesidir. Yatırımcılar temettü oranı hakkında bilgi almak amacıyla şirketlerin yıl sonu bilançolarını takip ederler. Çünkü yatırımcıya ödenecek kar payı, şirketlerin yıllık net dönem karlarına göre belirlenir.

İlgili: Temettü nedir? Temettü Dağıtacak Şirketler

Yatırımcıya verilecek olan bu kar payı vergiler ve diğer giderler hesaplandıktan sonra kalan kısmın %20’sinden az olmamak şartı ile dağıtılır. Bu olaya temettü dağıtımı adı verilmektedir. Dağıtım kararı; yönetim kurulunun teklifi ile şirketlerin genel kurulunda alınır.

Temettü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dağıtılan temettü miktarının olduğu kadar hissenin fiyatının azalmasıdır. Şöyle ki hisse senedinin temettüden önceki kapanış fiyatı 3 liraysa ve dağıtılacak temettü 1 liraysa; hisse senedi temettü dağıtımından sonra 2 TL (3-1=2) olacaktır. Sonuç olarak temettü dağıtımı için o hisse senedini almak çok da bir şey ifade etmemektedir.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Örneğin; Bir şirketin % 40 temettü ödeyeceğini ve elinizde bu şirkete ait 100 hisse senedi olduğunu kabul edelim. Burada öncelikle bilmeniz gereken hisse senedin nominal değerle ölçülmesidir. Bu değer borsada 1 TL olarak bilinmektedir. Sonuç olarak 1 TL karşılında 40 kuruş temettü alırsınız ve 100 adet hisseden de 40 TL temettü almış olursunuz ve bu şekilde de hisselerin fiyat dalgalanmalarından dolayı temettüden de para kazanmış olursunuz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 21 Şubat 2017 - 2:34:48

Benzer Konular

Yukarı Çık