Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Temettü nedir? Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettü nedir ve temettünün nasıl elde edileceği ile ilgili sorular özellikler bankacılık ve finans alanı ile ilgilenen kişilerin yakından takip ettiği bir konu. Bununla birlikte temettü terimi ile ilgili son zamanlarda çok fazla soru geliyor. Biz de kredisorgulama.org olarak temettü konusunu ele aldık ve bu terimin içeriğinde neler olduğunu araştırdık.

Genel olarak işletme ortaklarını cari dönem içerisinde elde ettiği kazançlar üzerinde pay alma hakları bulunmaktadır. İşte elde edilen bu hakka da temettü denilir. Kurulan şirketlerin dağıttığı hisse senetlerinin, ortaklara sağladığı haklardan birisi de yine temettü olarak kabul edilir. Şirket üzerinde temettüye yani  hakka sahip olan ortaklar ise dönem içerisinde elde edilen kazançlar üzerinde kendi paylarını alma hakkına sahiptir. Dolayısıyla şirketlerde ve hisselerde bulunan ortakların kazanç üzerinden ne kadar pay alacağı  buna göre belirlenir. Her kazanç sahibinin hisse senedi miktarına göre temettü hakkı bulunur.

temettü

temettü

Temettü, borsa piyasalarında ve genel olarak ticari işletmelerde hisse senedi olarak dağıtılır. Bu şekilde bir dağıtımın olmasının nedeni de işletmelerin bedelsiz sermaye artırımına gitmesi olarak kabul edilir. Satışa çıkarılan veya dağıtılan temettü bedelleri belirlendikten sonra da yeni bir dönem başlar. Bu durumda işletmelerin değeri üzerinden ortaklara yeni hisse senetlerinin verilmesi mümkün olur. Temettü üzerinden işletmelerin veya şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapıldığı sürece bu kazanç üzerinden yatırım yapan kişilerin pay alma hakkı bulunmaktadır. Bu nedenle temettü alırken çok dikkatli olmak gerekir.

Temettü Veren Şirketler

Temettü dağıtacak şirketler de her sene farklılık gösterebilir. Genelde büyük şirketlerin temettü dağıtım dönemleri piyasa uzmanları tarafından beklenir. Temettü dağıtımının da bir yöntemi vardır. Temettü dağıtımı genel olarak 3 farklı şekilde yapılabilir. İlk olarak bir yatırımcının elinde bulunan hisse senedi sayısına karşılık olarak gelen kazanç hisse senedi olarak verilebilir. Bunun haricinde temettü elden nakit olarak da verilebilir. Diğer temettü dağıtım şeklinde  ise bu iki durumun karışımı yöntemi denenebilir. Temettü dağıtımı yapılırken alınacak kazançlar yıl sonunda ortaya çıkan  bilançolar ile değerlendirilir. Genelde uzmanlar  orta ve uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların temettüleri takip etmesini önermektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 18 Temmuz 2016 - 8:58:19

Benzer Konular

Yukarı Çık