Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Telefon Üzerinden EFT İptali Yapılır mı?

EFT, bir bankadan başka bir bankaya para transfer yöntemi olup çeşitli sebeplerden dolayı yapılan yanlışlıklar ya da hatalar üzerinde müşteri temsilcileri üzerinden bazı istisnalar haricinde iptal edilebilmektedir.

EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT iptal edilebilir bankacılık sistemlerinden biridir bununla birlikte bazı istisnaları da yok değildir. İşte bu istisnalara takılmamak adına dikkat edilmesi gereken en önemli husus vakit kaybetmeden, zamanında hareket edebilmektir.

Öncelikli olarak ilk yapılaması gereken duruma göre değişkenlik göstermektedir. Eğer internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilmişse hemen ilgili menü üzerinden EFT genel müdürlük onaylamadan iptal seçeneğine tıklamaktır. Bunun yanında eğer genel müdürlük tarafından onaylanmış ise telefon üzerinden devam edilmelidir ki aşağıda bu konu en baştan anlatılacaktır.

Telefon Üzerinden EFT İptali

İlgili bankanın müşteri temsilcisinin numarasına internet üzerinden ya da  bilinmeyen numaralar servisinden rahatıkla ulaşılabilir.

Numarayı aradıktan sonra EFT işleminin iptali istenir bununla birlikte eğer paranız halen kendi bankanızın havuzunda ise sıkıntı yaratacak bir durum yoktur ancak eğer paranız, parayı göndermek istediğiniz kişinin hesabına geçmiş (internet bankacılığını kullananlar, bundan sonraki adımları takip etmelidir) ise kullandığınız bankanın müşteri temsilcisinin, karşı bankada EFT iptali için talep oluşturması gerekir. Bu aşamaya kadar da sorunsuz görünen EFT iptal işleminin tek istisnası da işte burada başlamaktadır.

EFT De Yasal Yollara Başvurma

Para karşı bankanın havuzundan hedef şahsın hesabına yatmış ise burada istisna olarak yanlışlıkla gönderilen bu kişi ya da doğru kişi olupta EFT işlemini iptal etmek istediğiniz kişinin rızasıdır.  Aksi halde ise karşı banka kişiden rızası dışında hareket ederek o kişinin izni olmadan onun parasını alamaz. Burada sonuç olarak ise bankalar üzerinden gidilecek yol bitmiş demektir. Bundan sonraki süreçte hukuki bir yardım alarak yasal yollardan devam etmek gerekir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Ekim 2017 - 1:00:49

Benzer Konular

Yukarı Çık