Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Taşıt Kredisi İçin Kasko Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Günümüz ailelerinin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi arabadır. Araba fiyatları düşündüğümüzde normal bir kazancı olan insanlar için kolay ulaşılabilir fiyat değildir. Taşıt kredisi de tam bu noktada devreye girer. Para biriktirme konusunda zorluk çeken herkese yardım eder. Taşıt kredisi, sıfır olsun ikinci el olsun araç alımlarımız da kullanabileceğimiz bir kredi türüdür. Taşıt kredisini sadece taşıt alırken kullanabiliriz. Taşıt kredisinden 0 km araç alınırken araç rehin alınır ve kefil istenmez. Eğer aracı alan kişi borcunu öderse aracın rehinlik durumu ortadan kalkar ve araç o kişiye ait olmuş olur. İkinci el araçlarda ise aracı rehin almak yerine kefil istenir.

KASKO SİGORTASI NEDİR?

Kasko sigortası, sigorta ettirene ait aracın herhangi bir kaza yahut başka bir durumda uğrayacağı zararların karşılanmasını sağlamak amacıyla yapılır. Kasko sigortası için tercihe bağlı bir sigorta türüdür diyebiliriz. Aracın sigorta kapsamı genişletilebilir yahut da daraltılabilir kasko sigortasında. Örneğin çalınma, yanma ve benzeri taleplerle ek teminatlar ile sigorta kapsamı genişletilebilir. Genellikle kasko sigortalarında herhangi bir ek madde olmazsa sigorta sadece Türkiye sınırları içerisine geçerlidir. Kasko sigortasının trafik sigortasından önemli farkı karşı tarafın masrafını karşılamamasıdır. Kasko sigortası için bir nevi araç sahibinin kendini güveni alması diyebiliriz.

TAŞIT KREDİSİ ALMAK İÇİN KASKO SİGORTASI YAPTIRMAK GEREKLİ Mİ?
Taşıt kredisi almak için kargo sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Zorunlu olmamakla birlikte kişinin kendi isteğine bağlı olarak yaptırabileceği bir sigortadır. Kasko sigortası ile bir nevi kredi çekecek kişi kendini garanti altına almış olur. Kanunlara bakıldığında ilgili yönetmelikte kasko sigortamızı kredi aldığımız bankadan yaptırmak zorunda değilizdir. Fakat bankalar genellikle taşıt kredilerinde kaskolu yahut kaskosuz olma durumuna göre faiz oranlarında değişiklik yaparlar. Bu da demek oluyor ki eğer kredi çektiğiniz bankadan kasko da yaptırırsanız daha düşük faiz oranları karşılaşabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Kasım 2017 - 1:04:59

Benzer Konular

Yukarı Çık