Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Ne Zaman Düşer?

Taşıt kredilerinin faiz oranlarında son dönemlerde artış görülmektedir. Bunun nedeni bazı uzmanlara göre döviz fiyatlarındaki artıştır. Diğer bir durum ise araba ihracat ve ithalatında değişen faiz oranları ve alım satımlardaki yüksek fiyatlardır.

Taşıt kredilerinin önemi oldukça fazladır. Bir kişinin hayalindeki arabayı alması için taşıt kredisi alması gerekebilir. Ancak bankaların uyguladığı faiz şartları vatandaşları zor duruma sokabilmektedir. Çoğu kişi mecburiyetten bu kredilerden yararlanabilmektedir. Fazla faiz oranlarının belirlenmesi nedeniyle alınan kredilerin misli ile geri ödendiği bilinmektedir.

Uzmanlara göre taşıt kredilerindeki faiz oranlarının düşmesi genel olarak Merkez Bankası tarafından belirlenen ve BDDK tarafından uygulanan faiz oranlarında indirimin gerçekleşmesi ile mümkündür. Bu sayede diğer kredilerde olduğu gibi taşıt kredilerinde de bir indirim sağlanmaktadır. Taşıt kredilerinin faiz olarak artması piyasadaki araç fiyatlarının yükselmesi ile de alakalıdır.

Yani buna göre araç fiyatlarının düşmesini de beklemek gerekecektir. İkinci el veya sıfır km araçların piyasasındaki dalgalanmanın ne zaman normal seviyelere geleceği ise merak konusudur.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Şubat 2016 - 7:47:27

Benzer Konular

Yukarı Çık