Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Taşıt İpoteği ile Kredi

Tüm kredi çeşitlerinin başvurularında istenilen ortak belge gelir belgesidir. Gösterilen gelir belgesi kredi için yeterli olmadığı durumlarda banka müşteriden kefil istemektedir. Kefilin geliri kredi teminatı olarak kullanılır. Bankalar, kredi çekmek isteyen kişinin evini, tarlasını veya taşıtını ipotek göstermesini talep edebilirler. İpotekli istenilen krediler, genellikle uzun vadeli ve yüksek miktardaki kredilerdir. Taşıt ipotekli kredi, genellikle 50 bin TL üzeri tutardaki krediler için kullanılmaktadır.

Taşıt İpoteği İle Kredi Kulanım Şartları

Taşıt ipoteği ile kredi çekmek için, bankalar ipotek konulacak araç için bazı şartlar istemektedir. Araba ipotekli kredi çekme şartları ise şöyledir.

  • Araç ipoteği karşılığında kredi kullanmak için, talep ettiğiniz kredi tutarına yakın bir bedelde aracınız olması gerekmektedir. Yani talep edilen kredi değerinin, ipotek gösterilen aracın değeri ile aynı olmalıdır.
  • İpotek gösterilen araç, kredi kullanmak isteyen kişinin üzerine olmalıdır. Kısacası ruhsat sahibi ile kredi çekmek isteyen kişi aynı olmalıdır.
  • İpotek gösterilen aracın üzerinde başka bir ipotek veya haciz bulunmamalıdır. Aracın üzerinde haciz veya rehin varsa aracı, ipotek olarak gösteremezsiniz.

Taşıt İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalar, yüksek tutarda talep edilen kredilerde ve daha önceleri kredi ödeme zorluğu çekmiş kişilerden taşıt ipoteği istemektedir. Araç ipotekli kredi kullanmak isteyen kişiler, bankların araç ipoteğini karşılığında kredi verip vermediğini araştırması gerekmektedir. Bankaların çoğunda araç ipotekli kredi türü vardır. Araç ipotekli kredi veren bankalar, müşterilerinden aylık sabit gelir durumunu gösteren belge talep etmektedir. Taşıt ipotekli kredi faiz oranı ve vadeler her bankada farklılık göstermektedir. Bankaların, taşıt ipotekli kredi türlerinde, verdikleri kredi limitleri ise aracın modeline ve bedeline göre değişmektedir. Bazı bankalar kasko bedelinin yarısı tutarında kredi vermektedir.

 

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 8 Kasım 2017 - 12:18:23

Benzer Konular

Yukarı Çık