Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Tapuda Başka Bir İpotek Varsa Yapılması Gerekenler

Ev alırken dikkat edilen ve öncelik verilen bir takım kriterler vardır. Lokasyon, inşaat kalitesi, evin planı ve büyüklüğü, sosyal olanakları ve fiyatı  gibi sayılabilecek bu kriterler evi alım kararında etkili olur. Bunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir başka husus da evin tapusu üzerinde herhangi bir şerh ya da ipotek bulunup bulunmadığıdır. Bulunuyorsa nedenini öğrenmek ev alım sürecinde izlenecek yol konusunda sizi yönlendirecektir.  Özellikle konut kredisi kullanarak evin alınması planlanıyorsa, izlenecek yol ve takip edilecek süreç daha da önem taşırmaktadır.

Öncelikle evin tapusu üzerine neden ipotek konulduğunu, üzerinde şerh ya da ipotek bulunan bir evin satın alınıp alınamayacağını ve ipoteğin nasıl kaldırılabileceğini bilmek gerekir.

İpoteğin Mahiyeti Ne Olabilir?

Her yönüyle beğendiğiniz size uygun olduğunu düşündüğünüz  evin üzerinde bir ipotek bulunduğu ortaya çıkarsa bu ipoteğin neden ve kimin tarafından konulmuş olduğu araştırmalısınız. Eğer ki ipotek satıcının kullanmış olduğu ve devam eden konut kredisi dışındaki bir nedenle yani şahsi başka bir borç ve yükümlülükten ötürü konulmuş ise bu ipoteğin kaldırılması için gereken meblağı, konut satışı sırasında alıcının satıcıya ödeyeceği tutar ile kapatılıp kapatılamayacağı ve kapatılması halinde ipoteğin kesin olarak kaldırılıp kaldırılmayacağını öğrenmelisiniz.

Eğer ki bu ipotek konut kredisi borcu nedeniyle satıcının kendi bankası tarafından konulan bir ipotek ise evin satışında satıcıya ödenecek meblağın ipoteğin kaldırılması için yeterli olup olmadığına bakınız. Siz de evi konut kredisiyle alacak iseniz, satıcının bankasının resmi bir yazıyla “ilgili konut kredisi borcunun tamamının ödenmesini müteakip ipoteği kaldıracağına dair” alıcının bankasına taahütte bulunması gerekir. Bu çerçevede size konut kredisini kullandıran banka, kredinin kapanış tutarını karşı bankadan verilen ilgili hesaba göndererek, ipoteğin kaldırılmasını talep eder. İpoteğin kaldırılmasıyla birlikte yeni bankanın 2. dereceden koyduğu ipotek 1. dereceye çıkar ve sorunsuz olarak tapu devri gerçekleşir.

Bankalar Neden İpotek Koyarlar?

6 Mart 2007 tarihinde yürürlüğe girin Mortage Yasası’na istinaden, bankalar konut kredisi kullandırırken krediye konu olan eve teminat amacıyla 1. dereceden ipotek koyar. Böylelik kredi geri ödemelerinde olabilecek 90 gün ve üzeri aksamalarda evi satıp krediyi tasfiye etme hakkı kazanırlar. Bankaların konut kredisi nedeniyle tapu üzerine koydukları ipotek genelde bir sorun teşkil etmez. Borcun yeni alınan kişi tarafından ev bedeline karşılık ödenmesiyle ipotek kalkar. Ancak tapu üzerindeki ipotek başka nedenlerle konulmuş ve evin bedelinin ödenmesine rağmen kaldırılamayacak bir ipotek ise bu durumda evi alırken tekrar düşünmeniz faydalı olacaktır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 1 Kasım 2017 - 12:24:37

Benzer Konular

Yukarı Çık