Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Tapu Harcı Nedir? Ev Alımında Tapu Masrafları

Taşınmaz malların alım ve satım işlemleri sırasında bazı ödenmesi gereken masraflar, harçlar bulunmaktadır.  Bu taşınmazın konut olduğunu düşünerek, ev alımında tapu alım satım ve masrafları nelerdir cevaplamaya çalışalım. Taşınmaz evin alım satım işlemleri sırasında bir takım belgelerin ibraz edilmesi ve doğabilecek masrafların ödenmesi gerekmektedir. Bu kalemler tapu masrafı, kredi kullanacak ise kredi masrafları, döner sermaye ve emlakçı komisyonu gibi masraflardır.

Öncelikle taşınmaz evin değeri en büyük masraf kalemlerinin başında gelir. Ev alınırken satıcı ile anlaşmanız neticesinde alacağınız evin karşılığında ödeyeceğiniz paradır. Bu paranın %75’ine kadar Konut kredisi kullanılabilir. Konut kredisinde alınan masraflar her bankaya göre farklılık göstermektedir.  Bu taşınmaz ev emlak aracılığı ile alınıyor olması durumunda, hem satıcı hem alıcı taraf tapu devri için emlakçıya %2 ya da %3 komisyon (anlaşmaya bağlı) bedeli ödemek zorundadır. Fakat ev emlakçı aracılığı ile değil de direk ev sahibinden alınacak ise, emlakçıya ödenecek tutar cebinize kalacaktır.

Tapu müdürlüğüne gidilip devir esnasında ise evin satış bedelinin tamamı üzerinden %4 ‘lük bir tapu harcı ödemesi yapılmaktadır.(Bu bedel 2013 yılında önceki satış işlemlerinde %3,3 olarak hesaplanıyordu).Bu %4 lük tapu harcı alıcı ve satıcıdan eşit olarak, satış bedelinin %2 si oranında tahsil edilmektedir. Örnek ile açıklayacak olur isek, 100.000 TL değerindeki evi satın aldığımızı düşünelim. Hem alıcı 2.000 TL hem de satıcı 2.000 TL harç bedeli ödeyecektir. Bazen alıcı ve satışı taraflar daha az tapu harcı ödemek için ev değerini olduğundan daha az beyan edebiliyor, bu durumun tespiti durumunda hem alıcıya hem satıcıya ceza kesiliyor.

Evin gerçek alım bedelinin beyan edilmesi ödenecek harcın bu tutar üzerinden hesaplanması gerekmektedir. Tapuda yapılan işlemden sonra, harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği tespit edilirse aradaki fark üzerinden hesaplanan harç hem alıcı hem de satıcı tarafından tahsil edilir. Ayrıca alıcı ve satıcı için ayrı ayrı harcın % 25’i oranında vergi ziya cezası da kesilmektedir.  2016 yılı için 162,00 TL de döner sermaye ücreti almaktadır. Alım satım işlemi yapmadan önce Tapu dairesinden almış olduğunuz satış numarası ile Ziraat Bankasına harç bedeli yatırılıp harç makbuzu ile tapu müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Taşınmaz malların alım ve satım işlemleri sırasında ödenmesi gereken masraflar 2016 yılı için bu şekildedir. Yıl bazında değişiklik göstermektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2016 - 10:38:31

Benzer Konular

Yukarı Çık