Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Takasbank Nedir? Görevleri Nelerdir?

Takasbank

Takasbank, finans piyasasındaki yatırımcıların parasının güvenliğini sağlar, nakit akışının gerçekleşmesinde önemli bir rol oynar. Para piyasaları ve sermaye piyasaları arasında köprü kurum olmasının yanı sıra yatırımcı teminatlarını güvenle saklar. Böylelikle dolandırılma gibi bir problem ortadan kalkar. Takasbank’a bağlı olan para, bir sorunla karşılaşıldığında hukuki açıdan hakkınızı korur, yasal yollardan para korunmuş olur. Borsa ve forex piyasasında yatırım yapan herkes için uygundur. Hisse senedi işlemleri ile başlayan borsa, ilk başta yatırım araçlarının ve yatırımcıların az olmasından dolayı kayıtları da kolaydı. Araçların artması, işlem hacminin büyümesi ile kayıt sistemi sıkıntıya düştü.

Takas Ve Saklama Bankası Nedir?

1992 yılında kurulan İMKB Takas ve Saklama A.Ş. yerini 1996 yılında bankacılık hizmeti veren Takasbank aldı. İşlemlerin güvenilir şekilde yürütülmesinin yanı sıra para akışını sağlayan bir araçtır. Kredi mekanizması ve fon yönetimi gibi işlemlerde yapılabilir. SPK denetiminde borsaya kayıt olan senetler, arzın artması ve işlem hacminin büyümesiyle elektronik ortamda alım-satıma geçilmiştir. Senet basmaya gerek kalmayan işlemler tamamen Takasbank’a devredilmiştir. İlk başlarda yatırımcıların parası, aracı kurumlardayken ve kimi yatırımcıların dolandırılması sonrası, işlemlerin daha sağlıklı ve güvenilir bir şekilde devam edebilmesi için Takasbank’a devredilmiştir.

Takasbank Görevleri Nelerdir?

En önemli görevi yatırımcının parasını korumaktır. Sermaye piyasasında işlemlerin güvenilir şekilde yapılmasını sağlar. Böylece takas ve saklama işlemleri kısa zamanda ve online olarak yapılabilir. Sermaye ve para piyasasındaki köprü olarak tanımlanırken aynı zamanda kıymetli evrak basımını gereksiz kılmıştır. Alt yapısı ile para ve yatırım araçlarının hızlı transferini sağlarken aracılık görevi de görür ki bu sistem sadece dünya üzerinde Takasbank’ da vardır. Kolaylıkla işlem özetlerine ulaşılabildiğinden ve her işlem kayıt altına alındığından herhangi bir mağduriyette yasal yollara da başvurma hakkını verir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 13 Şubat 2017 - 12:22:51

Benzer Konular

Yukarı Çık