Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


T Bank Kimin? T-Bank Hisse Dağılımı

GroupMed s.a.l. Holding’ e ait olan BankMed, T Bank’ın  %50 hissesine sahiptir. BankMed 2005 yılı sonunda 5,9 milyar Amerikan Doları varlık miktarı ile Lübnan’ın dördüncü büyük bankası konumuna yükselmişti. Bankanın merkezi Beyrut’ta bulunmaktadır ve Hariri ailesine aittir. İki dönem Lübnan Başbakan ’lığı yapan ve 14 Şubat 2005 tarihinde uğradığı suikast ile hayatını kaybeden Refik Bahaddin el-Hariri kurduğu şirketleri kısa sürede büyütmüş, kendisi ve ailesi dünyanın en zenginleri arasında sayılmaya başlanmıştı.

İlgili: T-Bank kredi başvurusu

Arab Bank, T Bank’ın %33,3 hissesine sahiptir. Ürdün bankası olan Arab Bank ülkesinin en eski bankasıdır ve merkezi Amman’da bulunur. Arab Bank’ın en büyük hissedarı %14’ün üzerindeki hisse payı ile Hariri ailesidir. Arab Bank bütün dünyada işlem yapan ve Baa1 yatırım sınıfı kredi notuna sahip bir bankadır. Shoman Ailesi ve Ürdün Sosyal Güvenlik Kurumu’ da bankada hisse sahibidir. Singapur’dan Almanya’ya kadar geniş bir alanda çalışmalarını sürdürmektedir.

Arab Bank İsviçre ise T Bank %16,7 hissesine sahiptir.

Yukarıda açıkça görüldüğü üzere T Bank Kimin sorusunun açık cevabı Hariri ailesidir

T Bank Tarihçesi

Bank of Bahrain and Kuwait’in şubesi olarak İstanbul’da 1985 yılında çalışmaya başladı. Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. ismini 1991 yılında alarak bağımsız bir banka kimliğine kavuştu. Bir sene sonra ise adını Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değiştirdi ve MNG Bank A.Ş. olduğu 1997 tarihine kadar bu isimle faaliyetlerine devam etti.

2006 yılına gelindiğinde Arab Bank ile BankMed bankanın %91 hissesini aldılar ve 29 Aralık 2006 tarihinde BDDK satışı onayladı. 3 Nisan 2007 tarihi itibariyle banka ismini bir kez daha değiştirip Turkland Bank A.Ş. olmuş ve kısa ad olarak T Bank olarak adlandırılmıştır.15 Nisan 2014 tarihinde sermayesini 650 Milyon TL’ye çıkarmıştır. Kurumsal ve ticari bankacılık işlemleri yapmaktadır.

Hariri Ailesi

Suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Refik Bahaddin el-Hariri’nin kurduğu Oger grubunun idaresini günümüzde Saad Hariri yapmaktadır. 18 Nisan 1970 doğumlu olan ve işletmecilik eğitimi alan Hariri Dünya’nın en zenginleri arasında yer almaktadır. Oger grubunun idaresini 1996’da üzerine almış, ancak grup ölümüne kadar fiili olarak babası tarafından idare edilmiştir. Baba Hariri ise Sayda’da 1944 tarihinde doğdu. Matematik öğretmeni olarak bir süre Suudi Arabistan’da çalıştı. Suudi Arabistan Kralı Faht’ın ailesine girmesi kralın kardeşi ile evlenmesi ile oldu. Daha sonra Suudi Arabistan vatandaşlığına geçti. Taif anlaşmasından sonra Lübnan’a dönüp siyaset ile uğraşmaya başladı. 1992 tarihi geldiğinde artık Lübnan Başbakanı olmuştu ve bu görevini 1995 tarihine kadar sürdürdü.

İlgili: T-Bank kredi başvurusu

İkinci kez başbakanlığa seçilmesi için aradan 5 yıl geçmesi gerekti. 1995-2004 tarihleri arasında Lübnan’ın Başbakanı tekrar Hariri olmuştu. 14 Şubat 2005 tarihinde uğradığı suikastın ardında Suriye’nin olduğu iddia edilmişti. Ancak daha sonra bu iddialar geri çekildi.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: T-Bank
Yazar: Tarih: 18 Aralık 2016 - 1:08:59

Benzer Konular

Yukarı Çık