Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Şubeden Havale Ücretleri

Çeşitli sebeplerden ötürü başka hesaplara para göndermekteyiz. Bizden uzakta olan, ya da nakit olarak para veremediğimiz kişiler için yapılacak olan en güzel yöntemlerden birisi de bankalar sayesinde havale yapmaktır. Havale yapmak hesabınızdaki parayı bir başka hesaba dilediğiniz miktarda geçirmek olarak yorumlanabilmektedir. Havale yapmak internet ve cep şubelerde ücretlidir. Her bankanın kendine ha bir politikası bulunmakta ve resmi sitelerinde yayınladıkları üzere de yapmış oldukları havaleye yani işleme istinaden sizden bir ücret yani komisyon talep etmektedirler. Bunun için kişiler bu parayı ödemek istemediklerinden ötürü alternatif yollar denemekte ve şubelerden hava yapmanın ücretli olup olmadığı konusunda araştırmalar yapmaktadırlar.

Şubeden havale yapma ücretleri de bankalardan bankaya değişmektedir. Birçok banka şubeler aracılığıyla havale yaparken de sizden işlemi gerçekleştirdiği için para talep etmektedir. Aynı hesap işletim ücreti gibi havale yapmak da bir ücrete tabi olarak bilinmektedir. Birçok bankada bu oran % 0,5 olarak belirlenmiştir. Ancak aynı bankaların birbirleriyle yapmış oldukları havalelere ilişkin olarak para talep etmeyen banaklar da bulunmaktadır. Aynı bankaların birbirine para göndermesi diğer bankalara göndermesine göre daha sıkıntısız ve kısa süreli olarak dikkat çekmektedir. Özellikle başka bankalara yapacağınız havalelerde havale ücreti alındığı gibi paranın banka hesabına geçmesi de belirli bir süre alınmaktadır. Ancak aynı banka içinde bu işlem uygulanırsa çok daha kısa bir süre içerisinde bu işlemin gerçekleşmesi mümkündür.

Şubeden EFT ücreti ise yine bankalar arasında hesaptan ve hasadan olarak farklı ücretlere tabi tutulabiliyor ancak bu oran yine %0,4 – %0,5 bandında belirleniyor. Kredinotusorgulama.org olarak tavsiyemiz, şubeden para transferlerinde karşınıza çıkacak yüksek işlem ücretlerinin önüne internet ve mobil bankacılığı kullanarak geçmeniz.

 

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 29 Ağustos 2016 - 1:36:42

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Kredi Puanı dedi ki:

    Kendi şubeniz veya farklı şubede olmanız dahi havale ve eft ücretlerinde farklılıklar doğurabiliyor.

Yukarı Çık