Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Spot Kredi İle Rotatif Kredi Arasındaki Fark

Öncelikle ikisininde anlamlarını bilirsek aralarındaki farkı daha iyi anlayabiliriz. Spot kredi; işletmelerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları kredi.Bu kredinin ödemesi geldiğinde ödeme tek seferde yapılır istense de ara ödeme yapılamaz. Kredinin tutarı,faizi,geri ödemesi o günkü şartlara ve yapılan görüşmelere göre karar verilir ve bir daha değişiklik olmaz. Vadesi en fazla 360 gündürancak farklı bir döviz cinsi kullanılacak ise bu 18 aya kadar çıkabiliyor.

Rotatif krediye gelince borçlunun cari hesap şeklinde çalışmasıdır. Öngörülen vade ve para limiti çerçevesinde kalmak koşulu ile nakit karşılığında ihtiyacı olduğu anda ve lazım olan miktarda para çekme imkanı sağlayan kredi.İşletme bu krediyi istediği zaman kısmen veya tamamen ödeyebilir. Bir nevi avans hesap diyebiliriz. Tanımlarını bilince aradaki farklar az çok belli oluyor ama biz yinede yazalım.

Spot Kredi İle Rotatif Kredi Arasındaki Farklar

  • Spot kredilerin vadesi bellidir ve vadesi geldiğinde tek seferde ödeme yapılabilir ancak rotatif kredide vade vardır ancak istenildiği zaman ödeme yapılabilir.
  • Spot kredinin faizleri sabit,rotatif kredinin değişkendir.
  • Spot kredilerde teminat olarak verilen çekler ödendiğinde krediden düşülmez,rotatifte ise borçlu cari hesap şeklinde çalışıldığı için yapılacak ara ödemeler krediden düşülür.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 16 Şubat 2016 - 7:43:20

Benzer Konular

Yukarı Çık