Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Spekülasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Yatırımlarını borsada değerlendirirken insanların en fazla karşı karşıya kaldığı durumlardan birisi de spekülasyondur. Spekülasyon piyasanın bugünkü şartlarını göz önüne alarak, ileriye yönelik fiyat trendinin doğru şekilde belirlenmesidir. Spekülasyonların neticesinde ücretler beklenildiği gibi düşüp yükselebiliyor.

Asıl amaç, borsada değerlendirilen yatırım araçlarının en az ücret seviyesinden alım, en yüksek seviyesinden de satışı gerçekleştirilerek aradaki farktan yüksek meblağda kazanç elde edilmesidir. Ancak bunu gerçekleştirmek için borsa hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekiyor. Piyasanın ileride hangi tarafa hareket edeceğine doğru karar verilmesi en mühim unsurdur.

Mesela; Euro/dolar paritesine para yatırmak isteyen şahıs Euro’nun ilerleyen zamanlarda değer kazanmasını bekliyorsa, bugünkü minimum ücretinden Euro’ya alım, dolara da satış taraflı pozisyon vermelidir. Bu durumda belirlenen vade aralığının bitiminde beklenen yükselişle portföyünde bulunan pariteyi ucuz ücret seviyesinden satarak aradaki farktan kazanç elde etmesidir.

Spekülasyon Ne Anlama Geliyor?

Enstrümanların ilerideki ücret hareketlerinin amaçlar yönünde yükselmesi veya düşmesi konusunda doğru tahmin yürütebilmeye spekülasyon denir. Borsada açığa satış yöntemi sayesinde X gurubu hisse senetlerinin değeri azalırken de kazanç elde edilmesi mümkün olabiliyor. Bu forexte çift taraflı işlemi andırıyor.

Finans piyasalarında kazanç ede etmek için doğru ücret tahminleri yapabilmek gerekiyor. bu durumda borsada manipülasyon ve spekülasyon yapıldığından dolayı piyasadaki riskler iki misline yükseliyor. Çünkü fiyat farklılıkları kontrol atlına alınsa da manipülasyon ve spekülasyonlar kontrol altına alınamaz. Bunu yapmak için yılların bilgi ve tecrübesine sahip olmanız gerekiyor. Spekülasyon yapmak yasaldır. Ancak manipülasyon etik olmadığından kanunlara aykırıdır.

Spekülasyon Nasıl Yapılıyor?

Spekülasyon riskli bir durum olduğundan dolayı en az 1 senelik borsa tecrübesi edinmeniz gerekiyor. Piyasa ücret tahminleri üzerine kurulduğu ve pek çok nedenle farklı değişkenler gösterdiği için sürekli yatırım araçlarının değerini belirlemek kolay değildir. Fakat borsada para kazanmak için dürüst tahminler yapmanız gerekiyor. Spekülasyon bu konuda faydalı oluyor. İleride değeri artacak aracı, yatırımlarını değerlendirmek isteyenlerle paylaşılabiliyor. Böylece doğru bilgilerle yatırımlarını değerlendirenlerin kazanç ihtimali artmış oluyor.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2017 - 1:26:16

Benzer Konular

Yukarı Çık