Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Şirket Kurma Maliyetleri

Hepimiz bir yerlerde çalışıyor ve emek harcıyoruz ancak başkasının altında çalışmak yerine kimimiz kendi şirketimizi açmayı düşünür şahsi yada yanında güvendiği biri yada birileriyle…Ama tabi bunun bir maliyeti var.Sermaye ve sabrınız varsa işiniz biraz daha kolay

En çok duyduğumuz şahıs ve limited şirketleri.Eğer kar düzeyi az,düşük iş hacmine sahip olabileceğini düşünen girişimciler tercih etmeli. Şahıs şirketi kurmanın elbette avantajları ve dezavantajları var mesela defter tasdik ücretleri düşük,muhasebe ücretinizde düşük ancak ciro yükseldikçe vergi diliminin %20’den %35’e çıkma riski var ayrıca bilinmeli ki limited şirketi devretmesi daha kolaydır.

İlk işiniz muhasebeci bulmak olacak sizden 500 ile 750 tl civarında bir ücret isteyecek daha sonrasında aylık 143 ile 358 tl+kdv ödemeniz olacak.İmza beyannamesi,noter ücreti iş yeriniz kira ise onun bedeli hatta kaşe ücretini bile hesaplamanız gerekiyor.

Gelelim limited şirkete bu tarz şirketleri orta düzey kar düşünen girişimciler tercih edebilir buradaki avantajı vergi oranı sabit ve ortak çalışma sistemine uygun olması dezavantajı ise şahıs şirketlerine göre muhasebe ve defter tasdik ücretlerinin yüksek olması yine bu tarz şirketler içinde vergi dairesi ve ticaret sicil kaydı evrakları ve ücretleri var.

Bu sistemde ilk seferde muhasebeciye ödeyeceğiniz tutar 1500 ile 2000 tl arası daha sonraki aylık ödemeler 467 ile 730 tl arası oluyor. Tek başına mücadeleyle altından kalkabileceğine inanıyorsak şahıs yanımızda güvendiğimiz birisi varsa limited şirketi düşünmek en mantıklısı olacak gibi duruyor.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Şubat 2016 - 10:44:26

Benzer Konular

Yukarı Çık