Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Sigortasız Kredi Alınır Mı?

Bankaların kredi başvuru sayfasında kredi almak için gerekli belgelere baktığımızda; nüfus kağıdı ve gelir belgesi maddelerini görüyoruz. Bu durumda ihtiyaç, taşıt ya da konut kredisi alabilmek için bankaların ilk baktığı kriter gelir belgesi yani sigorta durumu oluyor. Günümüzde sigortasız olarak çalışan işçilerin sayısı oldukça az olsa da; günlük, dönemsel ya da freelance çalışan vatandaşlar, gelirleri olmalarına rağmen bunu belgeleyemedikleri için kredi başvurusunda olumsuz yanıt alıyor. Sigortalı olarak çalışmıyor, düzenli ve belgelenebilir bir geliriniz yoksa, kredi alabilmeniz de zorlaşıyor. Peki, sigortasız kredi almak mümkün mü? Hangi bankalar gelirini belgeleyemeyene kredi veriyor? Her ne kadar kredi başvurusunda artık kefil aranmasa da, sigortasız olarak çalışan ya da geliri olmayan kişiler için kredi başvurusunda ön koşul olarak bankalar kefil talep ediyor. Kredi alacak olan kişinin kefil göstereceği kişinin temiz bir kredi siciline ve düzenli bir gelire sahip olması ise şart olarak gösteriliyor.

Eğer siz de “sigorta olmadan banka kredi verir mi?” diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz… Çalışmayan ya da gelirini belgeleyemeyen tüketiciler için kredi almalarının birkaç yolu var. Kredi başvurusunda bulunan kişi çalışmıyor ya da gelirini belgeleyemiyor olsa bile, temiz bir kredi siciline ve Türkiye ortalamasının üstünde bir kredi notuna sahipse, bu durumda banka belirli bir limite kadar kredi başvurunu olumlu değerlendirecektir. Bu noktada düzenli ödeme yaptığınıza dair bir güvence görmek için ilk bakacağı şey, kullandığınız kredi kartlarıdır. Kredi kartı almak kredi alımına göre daha kolay olduğundan, kredi başvurusunda bulunmadan önce bir kart alabilir, düzenli olarak kullanacağınız kartın ödemelerini yine düzenli olarak yaparak, kredi notunuzu yükseltebilir ve sigorta olmadan kredi alabilirsiniz.

Dönemsel işçiler, günlük işçiler, freelance çalışanlar ve sigortasız olarak çalışan vatandaşlar için kredi alabilmenin bir diğer yolu da ipotekli yani teminat kredi başvurusu yapmaktır. Bu noktada oturduğunuz evin mülkiyetinin size ait olması, ruhsatı size kayıtlı bir aracınızın olması ya da bir arsanızın olması gerekmektedir. Aynı şekilde emekli maaşı ya da kira geliri gibi bir ek geliriniz varsa da sigortasız kredi alma şansınız olacaktır. Ek gelirinizi teminat göstererek kredi başvurusunda bulunmanız durumunda, almak istediğiniz kredinin aylık taksitinin bu gelirin yarısından fazla olmaması gerekir. Teminatlı kredide ise ipotek göstereceğiniz mülkün belli bir kısmına kadar kredi kullanabilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 12 Ocak 2017 - 10:01:22

Benzer Konular

Yukarı Çık