Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Sigortalılar Tarafından En Çok Merak Edilenler

Sigortalı bireylerin akıllarını kurcalayan birkaç ve genel sorulara cevap verelim. Sizler de bu başlık altında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Sosyal Sigortalar Kurumu Üzerinden Evlenme Ödeneği Alan Bir Kimse Bu Ödenekten İkinci Kez Faydalanabilir Mi?

Sosyal sigortalar kurumu üzerinden evlenme ödeneği alan kimselerin ikinci kez evlenmeleri halinde tekrar ödeneğe başvurmaları ve bu ödeneği almaları söz konusu dahi değildir. Bu konuyu geniş kapsamlı olarak açacak olur isek; 5510 sayılı kanun içerisinde var olan evlenme ve cenaze ödenekleri başlığı altında düzenlenmiştir. Ve bu bağlamda; evlenme ödeneği kanun maddesinde; evlenmek isteyen ve bu talep doğrultusunda sosyal sigortalar kurumuna başvurabilecek bayanlar belirtilmiştir. Bu bayanların; anne yahut da babalarından yetim aylığı almaları gerekmektedir. Yetim aylığı almayan kadınların ve kız çocuklarının böyle bir ödeneği talep hakkı da söz konusu değildir. Evlenme ödeneği diğer adı ile çeyiz parası olarak bilinir. Bu bağlamda; çeyiz parası yani evlenme ödeneği alınan yetim aylığının iki yıllık tutarı kadar olur ve tek bir seferde ödenir. Aynı zamanda evlenen ve yetim aylığı almakta olan kızın, kız çocuğunun resmi evlilik akdinin tamamlanması sonucundan ödenek kesilir.

Evlilik Sonrasında Yetim Aylığı Almak İsteyen Kız Çocuğunun Ne Yapması Gerekmektedir?

Evlilik dolayısı ile kesilen yetim aylığı hakkını evlilik akdi içerisinde tekrar talep etmek isteyen evli kız çocuklarının ne yapmaları gerektiği hususunda ortalıkta dolaşan binlerce yanlış bilgi bulunmaktadır. Doğru olan; hak sahibi kız çocuğunun konu ile alakalı beyanını bildirmiş olduğu bir dilekçe yazması ve sonrasında bunu sosyal güvenlik kurumuna teslim etmesidir. Bazı durumlarda kişilerin evlenme tarihleri nüfus kütüklerine işlenmez. Eğer sizin de bu tarz bir durumunuz söz konusu ise; evlilik cüzdanınızın bir fotokopisini de kuruma göndermeniz yahut da elden teslim etmeniz gerekir.

Evlenme Ödeneği Almış Olan Kimsenin Bir Yıl Sonra Boşanması Halinde Yetim Maaşı Hakkı Direk Başlar Mı? 

Evlenme akdinin gerçekleşmiş olması yetim aylığının kesilme sebebidir. Ve buna ek olarak talep etmiş olan kız çocukları evlenme sırasında çeyiz parası olarak yetim aylığının kesilmesi gereken ve aslında eline geçmemesi gereken iki yıllık tutarını geri ödemesiz alabilir. Burada iki yıllık toplam bir tutarının ödendiğini vurgulamamız gerekir. Kız çocuğu bu parayı peşin olarak aldığı için evlenme akdinin iki yıl geçmeden evvel son bulması halinde; yetim aylığını almaya tekrar hak sahibi olabilmesi için bu iki yıllık ödenek miktarının gerektirdiği sürenin dolmuş olması gerekir. Yani; çeyiz parası, evlenme yardımı alan bir kız çocuğunun evlilik hayatının resmi olarak iki yıl geçmeden bitmesi halinde tekrar yetim maaşı alması söz konusu değildir. Boşansa dahi bu iki yılın dolmasının sonunda tekrar hak sahibi olabilir.

4A SSK Cenaze Ödeneğinin Tutarı Ne Kadardır?

Cenaze ödenekleri alınmakta olan maaşın belirlenen bir oranına tabi şekilde belirlenmektedir. Bunun alt ve üst sınırlarını aylık alınan ödenek belirlemektedir. Fakat bu belirlenen tutar aynı zamanda bakanların onayına tabi tutulur.

Cenaze Ödeneğini Almaya Hak Kazananlar Kimlerdir?

Sosyal güvenlik kurumu tarafından verilmesi muhtemel olan cenaze parasını alma hakkı herkese tanınmamıştır. Bu bağlamda; zümreler ve gruplandırmalar söz konusudur. Ve bir zümre diğer zümrenin üstündedir. Yani; ilk sayılanlardan birinin sağ olması, yaşıyor olması halinde ikinci zümreden kimsenin cenaze ödeneği alması söz konusu değildir. İlk olarak cenaze ödeneğini almaya hak kazanan kişinin eşi olur. Fakat ölüm anında eşin resmi olarak evliliğini devam ettiriyor olması gerekir. Eğer kişinin eşi yok ise; vefat etmiş yahut da boşanmış ise; kişinin çocukları alır. Kişinin söz konusu herhangi bir çocuğu yok ise ödenek ana yahut da babaya kalır. Eğer ana yahut da baba da yok ise; kişinin kardeşlerine kalır. Eğer kardeşler de yok ise; ödenek verilmez. Devlete kalır.

4A Kapsamında 3 Aylık Bir Çalışma Akdi Göstermiş Kimsenin Yakınları Cenaze Ödeneği Alabilir Mi?

Cenaze ödeneğini kişinin yakınlarının alabilmesi adına mutlaka; 360 günlük bir SSK kapsamında çalışma akdinin söz konusu olması gerekir. Buna ek olarak; 360 gün olarak belirlenmiş olan malullük, ölüm sigortası ve yaşlılık primlerinin ilgili kuruma bildirilmiş olması şarttır. Aksi halde; cenaze ödeneğinin alınabilmesi söz konusu değildir.

Daha Önce Sigortalı Hizmet Görmüş Kimsenin İşsiz İken Ölmesi Halinde Yakınları Cenaze Ödeneği Alabilir Mi?

Kişilerin ölmüş oldukları tarih itibari ile sigortalı olarak çalışıyor olmaları şart değildir. Yalnızca şart; yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi 360 günlük; malullük, yaşlılık prim bildiriminin yapılmış olmasıdır.

 

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 5:28:29

Benzer Konular

Yukarı Çık