Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekli olmak için gerekli emeklilik şartları vardır. Bu yazımızda SGK ne zaman emekli olunur cevabını ve daha fazlasını bulabileceksiniz. Öncelikle emeklilik şartları nelerdir? Kısaca yazımızda bu duruma da değinelim.

Emekli Olabilmeniz İçin Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle emekli olabilmeniz için gerekli şartlar vardır. Bunlar; prim gün sayısını doldurmuş olmak, sigortalılık süresini doldurmuş olmak ve emekli olacağınız yaş doldurmuş olmanız gerekmektedir. Fakat bu koşullar SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR için farklılık göstermesinin yanı sıra kurumlar kendi içerisinde de gün sayısına bağlı olarak farklılık göstermektedir. SGK emeklilik şartlarından, prim ödeme gün sayısından kısaca bahsedelim.

SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK emeklilik şartları üç başlık altında toplanmaktadır. Bunlar; emeklilik yaşı, ödenen prim gün sayısı ve işe giriş tarihidir. Öyle ki işe giriş tarihi ne kadar erken ise emekli olma koşulları da o yönde kolaylaşmaktadır. Bunun yanı sıra yaş ve prim ödeme gün sayısı da gerekmektedir.

SGK Emeklilik Şartları Prim Ödeme Gün Sayısı Ne kadar Olmalıdır?

Öncelikle 8 Eylül 1999 yılından önce işe başladıysanız, yaştan emekli olabilmek için istenilen şartlardan birisi 3600 gün, 15 yıldır. Ancak normal emeklilik için istenilen prim ödeme gün sayısı ise 5000 – 5975 arasında değişmektedir. Eğer ki 8 Eylül 1999 – 1 Mayıs 2002 yılları arasında işe başladıysanız yaştan emekli olunabilmesi için istenilen gün sayısı ise 5400 iken normal emeklilik şartlarından prim ödeme gün sayısı 7000’lere çıkmaktadır. 1 Mayıs 2002 yıllarından sonra işe başladıysanız 5400 prim ödeme gün sayısı 7200 gün ile de normal emekli olunabilmektedir.

SGK Emeklilik Yaşı Nedir?

SGK emeklilik şartlarından birisi ise emeklilik yaşıdır. Geçmişten günümüze emekli olma yaşı yükselmektedir. Son çıkan yasa ile 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra sigortalı olan erkeklerin yaşı 60, kadınlarda ise 58 yaşında emeklilik gözükmektedir.

Bu Ayrım Neye Göre Yapılmaktadır?

SGK emeklilik şartlarından birisi olan emeklilik yaşı gün geçtikte bilindiği gibi artmaktadır. SGK emeklilik şartlarından yaştaki en önemli durumu ise sigortalı olma zamanıdır. Eğer ki 8 Eylül 1999 tarihinde işe başladıysanız, şanslı olan sigortalılardansınız. 8 Eylül 1999 yılından önce işe girdiyseniz istenilen emekli olma yaşı 23 Mayıs 2002 tarihinden itibaren, emekliliğine 2 yıl ve daha az kalanların erkek ise 44 yaşını, kadının ise 40 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Emekliliğine kalan süre arttıkça SGK emeklilik şartlarından, emekli olma yaşı da buna oranla artmaktadır. 8 Eylül 1999 ile 1 Mayıs 2008 tarihi arasında işe girmiş olan erkek için SGK emeklilik şartlarından emeklilik yaşı 60, kadınlarda ise 58’dir. 1 Mayıs 2002 yıllarından sonra emekli olanlarda ise SGK emeklilik şartlarında kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’dır. Ancak 2036 yılından sonra her iki yılda bir emeklilik yaşı artacak, kadın ve erkek yaşları eşitlenecek ve 65 olacaktır.

SGK Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

SGK emeklilik şartlarını biliyorsanız ve ne zaman emekli olunacağını online olarak hesaplayabilirsiniz. SGK emeklilik hesaplamasını yaparak kolay bir şekilde ne zaman emekli olunacağını öğrenebilirsiniz. Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için; cinsiyetinizi, doğum tarihinizi, hizmete başlama tarihinizi, maliyetiniz olup olmadığını, erken yaşlanma olup olmadığını, SGK prim ödeme gün sayınızı, diğer sandıklara ait gün sayınızı, askerlik gün sayınızı ve fiili gün sayınızı, yurtdışı gün sayınızı ve 3600 günün doldurulduğu tarihi yazıp, gönder butonuna tıkladıktan sonra kolaylıkla kaç yaşında emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kategori: SGK
Yazar: Tarih: 13 Eylül 2016 - 8:10:58

Benzer Konular

Yukarı Çık