Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

SGK Çocuk Parası Alma Şartları 2017 Yılında Neler

Devletimiz aile kurumuna destek olmak ve nüfusta artış sağlayabilmek ve nüfus artışını teşvik etmek adına 0 ile 18 yaş arasındaki çocukları kapsayan bir ödenek geliştirmiş ve çocuk parası vermeye başlamıştır. Burada asıl amaç ülkemizin nüfusunun gençleştirilmesine katkı sağlamaktır.

SGK tarafından yapılan çocuk yardımı, sadece SGK’ lı olarak çalışan kişilere verilmekte ve her ay düzenli olarak maaşları ile beraber hesaplarına yatırılmaktadır. Kendi çocuklarınız için bu paradan yararlanabileceğimiz gibi aynı zamanda evlatlık olarak aldığınız ve kendi üzerine geçirdiğiniz üvey çocuklar da aynı yardımdan yararlanabilmekte ve maaş alabilmektedir. Yalnız bunun için elimizde mahkeme kararımızın olması ve bu kararı ibraz etmemiz gerekmektedir.

Çocuk parası yardımı belli farklılıklar göstermektedir. Çocuğumuzun kesinlikle 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olması gerekmektedir. Başvuru yapabilmemiz için çocuğun T.C kimlik numarası bulunması ve Türk anne ve babadan doğmuş olması gerekmektedir. Kamuda çalışmakta olan kişilerde çalıştıkları kuruma başvuru yaparak çocuk parasını talep edebilmektedirler. Özel sektörde çalışan kişiler ise bağlı bulundukları SGK ‘ya veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığa bağlı ilgili il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru için dilekçe doldurmamız ve ilgili kuruluşa vermemiz yeterlidir. Yalnız verilen bilgiler kimlik paylaşım sitelerindeki bilgiler ile kontrol edilerek örtüşmesi durumunda ödenek çıkartılacaktır. Esas olan kimlik paylaşım sitesindeki bilgilerdir.

Detay: SGK Çocuk Parası Alma

Sadece kendi adımıza başvuru yapabilmekteyiz. Başkaları adına yapılan başvurular kabul edilmemekte ve öncelikle anneyle fakat annenin durumunun uygun olmaması durumunda ve bir sorunu varsa baba ile birlikte yapılan başvurular kabul edilmektedir. Şahsen başvuru yapılabilecek bir durum yok ise kargo yolu ile ya da iadeli taahhütlü posta yolu ile yapılan başvurularda kabul edilmektedir.

Yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşları ise yaşadıkları ülkedeki konsolosluklara başvurarak ilgili yardımdan faydalanabilmektedir.

Çocuk parası; ailemizdeki çocuk sayısına göre de bazı değişiklikler göstermektedir. İlk çocuğumuz için 300 TL, ikinci çocuğumuz için 400 TL ve üçüncü çocuğumuz için ise 600 TL olarak hesaplanmış ve ödenmektedir. Yani üç çocuğu olan bir aile toplam olarak 1300 TL çocuk yardımından faydalanabilmektedir.

Kategori: SGK
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2016 - 2:13:02

Benzer Konular

Yukarı Çık