Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Senetle Para Veren Kuyumcular

Kuyumcuların ne iş yaptığı ortadadır. Altın üzerine hizmet veren sektör koludur. Ekstra olarak döviz alımı ve satımı yapan kuyumcularda mevcuttur. Bunun yanı sıra bilmeyenler için söyleme gerekirse belirli bir yüzdelik oran ödeme alarak kart kıran kuyumcular mevcuttur. Bunlara ek olarak pek güvenli olmayan bir yol olarak da nakde ihtiyacı olan insanlara senetle para veren kuyumcular mevcuttur. Güvenli olmamasının sebebi iki taraflıdır. Kuyumcu için güvenli değildir çünkü tanımadığı herkese para veremez ve parayı kaptırma şansı olabilir. Borçlu için tehlikeli olabilir çünkü senetle para veren kuyumcular genel olarak tefeci olarak adlandırılmakta ya da o mantıkta bir faizde para vermektedir.

Nakde ihtiyacı olan kişinin böyle bir düşüncesi varsa öncelikle senet karşılığında para veren kuyumcuları bulması gerekmektedir. Çünkü her kuyumcu bu hizmeti veriyor denilemez. Borç almak için bir kuyumcu bulduğunuzda ise bilmeniz gereken kural ise aldığınız paradan daha fazla geri ödeme yapacağınızdır. Meblağ ne olursa olsun senetle para veren kuyumcular yüksek bir faiz ya da vade farkı uygulayacaktır. Üstelik nakit para sağlamak dışında, senetle altın veren kuyumcular da bulunmaktadır.

Yasal olarak bu durum tefecilik kuyumcular ise tefeci statüsündedir. Eylemsel olarak suç olmaması için borçlu ve alacaklı arasında senet imzalanır ya da naylon fatura kesilir. Bilinmesi gerekir ki bu tarz işlere bulaşmak hiçbir zaman güvenli değildir ve bu işler sanıldığı gibi basit de değildir. Senet kullanmayan kuyumcular ipotek koymaya varana kadar ileri gidebilir. Nakde ihtiyacı olan kişi ise o durumda sağlıklı düşünemediği için kabul edebilir ve bu tablonun sonucu hiçte iç açıcı olmaz.

İlgili: Senetle Altın Veren Kuyumcular

Aldığınız paranın geri ödemesi başladığında fark edersiniz ki anapara borç olduğu gibi duru ve siz sürekli faiz ödersiniz. Borç hiçbir zaman bitmez. Ödeme tarihini kaçırdığınız zaman bir gün geçse bile çok fahiş fiyatlar borcunuza gecikme faizi olarak eklenir. Bu durumda görünen manzara kuyumcuların senet karşılığında borç vermesi aslında kuyumcunun sizin üzerinizden kolay ve zahmetsiz para kazandığının göstergesidir. Asıl kötü olan ise senet veren kuyumcuların tefeci sistemi ile çalışıp bu konuda oldukça acımasız olmasıdır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2016 - 11:28:37

Benzer Konular

Yukarı Çık