Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Senetle Araba Alınır mı?

Başlıktaki soruyu sormak için ilk önce senet nedir onu gözden geçirmek ile başlamalıyız.

Senet: Bir kişi kurum veya kuruluştan başka bir kişi kurum veya kuruluşun alacaklı olduğuna dair resmi bir belgedir ancak bu belgenin resmilik kazanabilmesi için içerisinde ‘poliçe’ ibresini barındırmak zorundadır. Senet ev, arsa, araç ve birçok benzeri şeyde tekil olarak kullanılabileceği gibi çek usulü çoklu sayıda da kullanım alanı mevcuttur. Senette dikkat edilmesi gerekenler ise senetlerin üzerine atılan imzalardır. Bu imzalar kefil olarak bile atılsa senetten tam anlamı ile mesul olduğunuzu göstermektedir. Senette bulunan bilgiler ise kısaca ödenecek tarih, ödenecek tutar, borçlu, alacaklı varsa kefil kişi, kurum veya kuruluşun bilgileri ve imza veya imza sirküleridir. Üzerin de ‘poliçe ibaresini barından senetler ile hukuki işlem yapılabileceğini unutmayınız.

Detay: Senetle Araba Nasıl Alınır? Senetle Araba Veren Galeriler

Senet böldürmek kısaca bir bankadan kredi alıp o krediyi vadeli olarak ödemek demektir. Her ödeme günü için belirlenen miktarda bir senet düzenlenir ve bu düzenlenen senet ödenmesi halinde borçluya teslim edilir. Senedin borçluya teslim edilmesi durumu böldürülmesi veya tek senet ile ödenmesi iki durumda da gereklidir.

Senet İle Araba Alınır mı?

Tabii ki alınabilir. Dikkat etmeniz gereken ilk nokta bu senedi zamanında ödeyip ödeyemeyeceğiniz veya bu senedin tutarını ödeyebilecek durumunuzun olup olmadığı. Senet ile araba alırken bir miktar kaporanız olması genel şartlar arasındadır daha sonra senedi veya senetleri tek olarak mı yoksa bölerek mi ödeyeceğinize karar vermelisiniz. Bölünen tutarın size uygun olması da çok önemli ancak senedi böldürmek size bir miktar faiz getirebilir bunu unutmayın bu faizi ödemeye değip değmeyeceğine karar vermeniz gerekmektedir.

Senet ile aracınızı aldıktan sonra senetlerinizin tamamını ödeyene kadar aracın tamamen size ait olmadığını unutmayınız senedi ödeyememeniz durumunda hukuki işlemlerin size getirileri hem aracınızın alınması hem de alacaklının talep etmesi durumunda kullanım payının da yani eskime payının da sizden tahsil edilmesi olacaktır.

0 km bir araç almak isterseniz ne olur? 0 km araç satan yetkili bayilerin çok büyük bir bölümü senet ile çalışmamaktadır. Ancak senet ile çalışmak istetildiğiniz de anlaşmalı oldukları bankalar veya kendi verdikleri krediler faiz oranı olarak senedin faiz oranından daha düşük kalacaktır bunu unutmayınız. Yapacağınız senetli işlemler herhangi bir araç markasına bağlı olmayan galeriler ile genel olarak gerçekleşebilmektedir. Senet ile almayı düşündüğünüz araca karar verirken yetkili satıcının senet ile çalışıp çalışmadığını da araştırmak size zaman kazandıracaktır.

İlgili: Senetle Araba Almak – Peşinatsız Taksitle Araba

Neticede senet ile araç almak mümkün ancak senedin yazılış şekline size uyarlılığına ve ekonomik durumunuza yararına dikkatlice göz geçirmeniz gerekmektedir. Kararınızı bunun sonucunda vermelisiniz. Senet küresel anlamda da geçerliliğini yavaş yavaş banka kredilerine bırakmaya başladığından Araç alırken özellik ile 0 km araç alırken senet ile çalışan bir yetkili bayii bulmanız gerekecek ve senede uyguladığı faizlerin banka faizlerinden yüksek olması da kaçınılmaz olacaktır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2016 - 7:35:50

Benzer Konular

Yukarı Çık