Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Senet İmzaladım Ödenmezse Ne Olur?

Eğer senet ile ilgili bir sıkıntınız varsa ve senet imzaladım ödenmezse ne olur diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Senet ile yapılan anlaşmalar çoğu zaman sıkıntı olabiliyor. Mesela kişi senet borcunu ödeyemiyor ve alacaklı kişi bu konuda sıkıntı yaratabiliyor. Eğer senet borcunuz varsa ve ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız korkulacak bir şey olmaz. Ancak, senet borcunuzu gününde ödeyemiyorsanız o zaman belki sıkıntı yaşayabilirsiniz. Senet borcu ödenmezse alacaklı kişinin insiyatifi ile size bir süre daha verebilir. Ancak, alacaklı ters biriyse icra dairesine giderek hakkınızda icra takibi başlatabilir. Malumunuz icra takibi başladıktan ve borçlu kişiye ulaştıktan sonra 10 gün içinde ödemenin yapılması gerekiyor. Eğer borç bu 10 gün içinde ödenirse hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ancak, borç yine ödenmezse evinize, malınıza yada maaşınıza el konabilir.

Eğer senet imzaladıysanız ve ödeme yapamıyorsanız alacaklı ile anlaşabilirsiniz. Borcunuzu parça parça ödeyebilir, bu sayede hiçbir sorun yaşamadan borcunuzu bitirmiş olursunuz. Eğer alacaklı sizi icraya vermişse ve siz borcunuzu parça parça ödemek istiyorsanız bunu icra dairesine belirtmeniz gerekiyor. Öyle ki; bu talebinizi icra dairesi kabul etmek zorundadır. Hal böyle olunca senet borcunuzu faizi ile ödemek zorunda kalacaksınız ancak en azından daha uzun sürede ödeyeceğiniz için sıkıntı yaşamayacaksınız.

senet ödemezseniz

senet ödemezseniz

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senetiniz verilen süre zarfı içerisinde tarafınızdan ödenmezse, direkt olarak avukata başvuru yaparak, borcunuz yasal yollarla tahsil edilir. Öncelikli olarak uyarı alırsınız. Bu uyarıya rağmen ödeme gerçekleşmez ise, haciz yolu ile takip süresi başlar. Borcunuz olan kişiler, evinize ya da iş yerinize haciz gönderebilirler. Senet borcu karşılığı kadar eşyanız da, yasal olarak sizden alınır ve bir aylık borç ödeme süresi içerisinde teminat olarak tutulur. Teminat süresi boyunca da borcunuzu ödemezseniz, eşyalarınız borcunuza karşılık satılır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Herhangi bir sebep ile borca girdiğinizde, bütçe hesaplamalarınızı doğru yaparak, sorunsuz bir ödeme dönemi geçirebilirsiniz. Senetle herhangi bir alış veriş yapmadan önce, senet nasıl yazılır, kapalı senet nedir, açık senet nedir gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olmayı ihmal etmeyin. Tarihi yazılmamış, rakamın yazdığı bölüm kapatılmamış ya da açık senetlere kesinlikle imza atmamalısınız. Sonrasında imzaladığınız senetler üzerinde oynama yapılarak, hiç sahip olmadığınız bir borç ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Senetler ödemezseniz ne olur? Senetler ödenmezse, yasal işlem süreci başlatılır. Adresinize, iş yerinize, aracınıza, evinize, maaşınıza haciz gelebilir. Bu yüzden senetle alış veriş yapmayı planlıyorsanız, ödemeleri yapabileceğinizde şüphe duyuyorsanız, asla bu alışverişe dahil olmamalısınız. Daima olarak, bütçe hesaplamalarında beklenmeyen harcamalar yaşanır. Bu sebeple de bütçe ayarlaması yaparken, mutlaka açıkta bir miktar ayırmanız gerekir. Ucu ucuna bütçe ayarlaması yaparak, senetle alışveriş yapmayı planlıyorsanız uzun vadede sorun çıkarır ve mal varlığınızı çok düşük bir meblağ için kaybedebilirsiniz. Çalışmıyorsanız, satışı sağlanacak bir mal varlığınız yoksa ve borcunuzu ödeyemeyecekseniz, bununla ilgili olarak da, hapis cezası alma ihtimaliniz var. kanunlarda yeni yapılan düzenlemeler sonrasında her ne kadar çok fazla böyle bir cezai uygulama yaptırılmıyor olsa da, böyle bir risk bulunuyor. Borcunuzu ödemede şüpheleriniz varsa senetle alışveriş yapmayın. Acil nakit ihtiyaçlarınız için ilk tercihiniz daima bankalar olmalıdır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 18 Ocak 2015 - 8:04:51

Benzer Konular

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Cemil dedi ki:

    Borcum tam olarak belli değildi bu yüzden borcum hesaplanana kadar 25 bin tl lik senet verdim ve tutanak yazdım tutanakta borcum hesaplanana kadar bir senedi veriyorum dedim ama adamlar bana 41 bin tl lik borç çıkarttı ben senedi ödemezsem ne olur?

Yukarı Çık