Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Senet Doldurma Örneği 2017

Finansal terimler, materyaller gündelik hayatımızın her alanın kullandığımız argümanlardır. Özellikle iş hayatından finansın yeri oldukça önemlidir. Tahsilat işlemleri çeşitli şekillerde halledilir. Çek, senet, bono ya da benzeri sözleşmeler resmi evraklardır. Bu evraklar borçlu ve alacaklı arasındaki ilişkinin kanıtıdır. Kullanılan bu evrakların hazırlanma ve daha sonrasında kullanım şekilleri mevcuttur. Evrakların salt hali tek başına bir anlam ifade etmez.

Senet Nasıl Hazırlanır Ve Doldurulur?

Senetler vadeli borç olarak adlandırılan borç türünün evraklarıdır. Alacaklı borçlusuna vadeler ve bu vadelerde ödemesi için tutarlar oluşturur. Borçlu senetleri vadesinde ödemekle mükelleftir. Senetler her matbaa tarafından basılabilir. Senet üzerinde alacaklıyı temsi eden bir ibarenin mutlaka bulunması gerekir. Bu logo, amblem, unvan ve benzeri şeyler olabilir. Herhangi bir senet örneği üzerinde bunları görebilirsiniz. Senet hazırlanırken üzerinde doldurulması gereken boşluklar bulunmaktadır.

Senedin üst kısımda vade kısmına senedin hazırlandığı tarih, vade tarihine borcun ödeneceği tarih, miktar bölümüne başı ve sonunda paraf olacak şekilde rakamla alacak tutarı, numara bölümüne ise kaç senet yapılıyorsa o senedin kaç numaralı senet olduğu yazılır. Metin bölümünde bulunan yazılar senetten senede farklılık gösterebilir fakat doldurma işleyişi hemen hemen aynıdır. Senet örneği üzerine sırası ile yazı ile senet tarihi, daha sonra alacaklının adı ya da unvanı, sonrasında ise borç tutarı yazı ile yazılır. 2017 formatına göre senedin en alt bölümüne ise borçlunun adı soyadı, adresi, varsa kefili, telefonu ve T.C kimlik numarası yazılır. Önemli olan husus olan imza attırılır.

Senet Hangi Şartlarda Geçersiz Olur?

Senedin mutlaka imzalı olması gerekmektedir. İmzası olmayan ve imza yeri yırtılmış olan senet geçerliliğini yitirir. Aynı şekilde üzerinde iptal, ödendi gibi kaşe bulunan senet ikinci kez kullanılamaz olup imzalı olsa da o senet örneği de geçersiz sayılır. Senet vadesinin üzerinden 2 yıl geçmiş olmasına rağmen ödeme olmamışsa o senedin tahsilatı noktasında zorlanılır ve avukat yolu ile tahsil edilmeye çalışılabilir. Senedin başka bir kurum tarafından tahsilatı söz konusu olduğunda senedin arkası ciro edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde senet işleme alınmaz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2016 - 10:00:37

Benzer Konular

Yukarı Çık