Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Saxo Bank Nedir?

Saxo Bank 2015 yılına yönelik birçok sıra dışı tahmin yapıyor. Eğer uygun şartlar gerçekleşir ve sıra dışı olaylar yaşanırsa finansal piyasalardaki yatırımlarınızı yeniden gözden geçirmeniz ve pozisyonlarınızı yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

Saxo Bank’ın ‘sıra dışı’ tahminlerine şaşıracaksınız.Finansal yatırımların alım satımına aracılık eden ve bu konudaki uzmanlığını paylaşan Saxo Bank’ın analistleri her sene başında o seneye ilişkin sıra dışı” tahminlerini yayınlar. Tahminlere geçmeden önce uyarmalıyım: önce okuduklarınıza inanamayacak ve “Bu kadar da olmaz canım!” diyeceksiniz ama sonra 2014 için hazırladıkları sıra dışı tahminlerin gerçekleşme durumunu hatırlayacak ve “ya olursa ne yaparım? diyeceksiniz.

Öncelikle şunu hatırlatmalıyım ‘sıra dışı’ tahminler gerçekleşme olasılığı düşük olan, ancak bir dizi siyasi ve doğal olayın tahmini ile ortaya çıkabilecek uç noktalardaki finansal koşulların oluşabileceğinden bahseder. Basitçe hangi dinamiklerin değişmesi halinde neler olabileceğini gündeme getirir. Ve bilin ki eğer söz konusu gelişmeler gerçekleşirse finansal piyasalardaki yatırım planlarınızı yeniden gözden geçirmeniz ve pozisyonlarınızı yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

Saxo Bank Sıra Dışı Tahminleri 2015

 

Merkez bankaları günü kurtarıyor. 2015 tahminlerine ön söz yazan baş ekonomist şu görüşlerini dikkate almak gerekir ”Yerel parayı devalüe etmek için ellerinden gelen her şeyi yapan merkez bankaları aslında makus talihi sadece öteliyor. Yani hastalığa çare bulmaktansa sadece ağrı kesicilerle günü kurtarıyorlar ki buna en iyi örnek Japon Merkez Bankası’nın şu anda herkes tarafından sorgulanan para politikalarıdır”.

İlk ‘sıra dışı tahmine gelince, uzun dönem için yıpranmasına rağmen Rusya; batılı devletlerin uyguladığı yaptırımlar ve aşırı düşük seyreden petrol ve doğalgaz fiyatları nedeniyle borçlarını ödemeyeceğini ya açıklarsa?

Aslına bakarsanız bu çok da uzak bir olasılık olmayabilir. Özellikle son haftalarda Rus rublesindeki erimeyi ve bu durumu engellemek için Rus Merkez Bankası’nın iki haftada yüzde 7 den fazla faiz artırarak kullandığı maliyetleri düşürerek ve ayrıca bir de hala çözümlenememiş ve her zaman Rusya’nın önünde problem olarak duracak olan Ukrayna meselesi varken…

Japonya’da enflasyon %5 e çıkabilir. Bir diğer sıra dışı tahmin ise Saxo Bank Makro Strateji Müdürü Mads KoefnedGen geliyor: Mads’e sore: Japon Merkez Bankası para politikalarında bir türlü istenen sonucu elde edememesine rağmen bir sonraki rauntla da aynı yöntemi uygulamaya devam ediyor. Görünüşe göre çok hızlı zayıflayan yerel para olan Japon Yeni özellikle ithal mallarda fiyat artışına neden olacaktır. Benzer şekilde, bankanın para basması ve kendi tahvillerini geri alması nedeniyle varlık fiyatlarında yükselişi ateşleyecek ve sonuçta yüksek enflasyona neden olacaktır. Bu dinamikler neticesinde Japonya’da yüzde 5 e varan enflasyon değerleri okunabilir. Tabi sıra dışı tahminler bunlarla sınırlı değil. Haftaya kaldığımız yerden devam edeceğiz… Ancak ‘Sıra Dışı Tahminler 2015’ raporunun tamamını hemen okumak isteyenler web sitesinden bakabilirler.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 21 Aralık 2014 - 3:23:24

Benzer Konular

Yukarı Çık