Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Sabit Faizli Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Sabit Faizli Konut Kredisinin Avantajları Nelerdir?
Bilindiği gibi konut kredileri temel olarak sabit faizli konut kredileri ve değişken faizli konut kredileri olmak üzere iki ana kategoriye ayrılmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik koşulların belirsizliğini koruması nedeni ile değişken faizli konut kredileri ilk etapta daha düşük faiz oranları çekici gelse de aslında yüksek risk faktörleri barındırmaktadır ve bu nedenle sabit faizli konut kredilerinin kullanımı öne çıkmaktadır. Sabit faizli olarak hesaplanan konut kredilerinde en büyük avantaj borcunuzun son taksit vadesine kadar ödeyeceğiniz aylık ödemeyi kredinizi kullandığınız anda bilmeniz ve buna göre bütçenizi ayarlayabilmenizdir.
Konut kredisi faiz oranları son aylarda bir miktar yükseliş göstermiş olsa da hala finans uzmanları tarafından konut kredisi başvurusu için uygun aralıklar arasında kabul edilmektedir. Bu nedenle sabit faizli mortgage kredisi kullanımı bu dönem için çok daha uygun görülmektedir. Değişken faizli kredilerde kredi tutarı için ödenecek olan faiz tutarının belirlenen periyodlar dahilinde yeniden belirlenmesi ne yazık ki ülkemizin çok güçlü bir ekonomisi olmaması ve dış ülkelerde yaşanan ekonomik krizlerden çok yüksek oranda etkilenmesi nedeni ile kesinlikle yüksek risk alınması anlamına gelmektedir. Yine yabancı para birimlerine endeksli konut kredileri için de aynı durum söz konusudur.
Zaten sabit faizli konut kredileri için sunulan yeniden yapılandırma hizmeti konut kredisi faiz oranları için bankaların indirime gitmeleri halinde yüksek faizli konut kredisi kullanan kişilere büyük bir avantaj sağlamaktadır. Konut kredisi yeniden yapılandırma başvurusu ile bankanın kullanılan konut kredisi için kalan tutarı düşen faiz oranları ile yeniden hesaplanması sağlanmaktadır. Sabit faiz hesaplama işleminde ödenecek tutarın önceden belirlenmesi her zaman için kredi kullanan bireysel müşteriler adına büyük bir avantajdır ve riskleri en aza indirgemesi açısından konut kredisi gibi uzun vadeli kredilerde her zaman tercih edilmesi önerilmektedir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 28 Eylül 2014 - 1:52:10

Benzer Konular

Yukarı Çık