Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

PTT HGS Kart Sorgulama ve Yükleme İşlemleri

PTT HGS kartları otoyollarda seyir halinde bulunduğunuz şehirden başka bir şehre geçerken bulunan gişelerden geçişlerinizi sağlayan otomatik ödemeli bir ön karttır. Bu kart aracınızın ön camına dikiz aynasının biraz altına paralel şekilde yapıştırılmak suretiyle kullanıma açılır. Kullanım halinde ceza yememek için kart içerisinde güncel bakiyenizin bulunması zorunludur.

İlgili: HGS Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Bulunduğunuz ve ya yaşadığınız şehir fark etmeksizin herhangi bir ikametgâh adresi zorunlu kılınmamıştır. Bulunduğunuz konumda size bulunan ve en yakın olan herhangi bir PTT Şube’sine giderek gişe görevlisine durumunuzu rica ettiğiniz takdirde size henüz şubeden ayrılmadan kartınızı kullanıma açmış ve kullanılır hale getirerek sunulması mümkündür.

PTT HGS Kart nedir sorusunun cevabı, hızlı geçiş sistemi kart ya da diğer adıyla etiket ile çalışan gişe ve köprülerden zaman kaybetmeksizin ve duraklama yapmadan geçmenizi sağlayan radyo frekans sistemleri tarafınca algılanan ve bağlı olduğu hesaptan köprü ya da gişe ücretinin yaklaşık yüzde 20 gibi indirim sağlayarak tahsil edildiği bir otoyol sistemi , geçiş kartıdır. Sistem üzerinde kart ya da etiketlerin algılanmasını radyo frekans sistemleri tarafınca sağlanmaktadır. Algılanan kart veya etiket aynı işe göre farklı özelliklerde, farklı ücretteki ürün ekipmanlarıdır. Etiketler araç camına yapıştırılarak kullanılır, kartlar ise geçiş sırasında cama doğru tutularak sistem üzerinde radyo frekans algılayıcıları sayesinde okunarak kullanıma sunulur.

Kart sistemlerin de biraz hız kesmek gerekirken etiket sistemi üzerinde daha hızlı geçiş yapabilmeniz mümkündür. Bu nedenden dolayı etiket sistemi daha çok tercih edilen sistemdir. PTT HGS kart ise hızlı geçiş sistemi kartına verilen isimdir. Kartlar herhangi bir cama yapıştırılarak kullanıma sunulamaz bu nedenden dolayı özellikle motosiklet sürücüleri tarafından daha çok kullanılmaktadır. Motosiklet sürücülerinin etiketi yapıştıracakları herhangi bir alanın olmamasından dolayı cama yapıştırılan etiketler bir süre sonra hava sürtünmesinden dolayı bozulabilir bu nedenden dolayı motosiklet sürücüleri kart sistemini daha yaygın bir şekilde kullanmaktadırlar.

Kart gişe ya da köprüden geçiş esnasında kaskın üst cam tarafına kaldırılarak ya da motosiklet sürücülerinin montlarında bulunan omuzluklara konularak kullanılabilmesi mümkündür. Eğer bir otomobil sahibiyseniz ve ön camınızda etiket bulunmasından hoşlanmadığınızı düşünüyorsanız PTT HGS Kart sistemini kullanabilirsiniz. Etiketler araç camından söküldüğü zaman kullanılamaz hale gelir bu nedenden dolayı özellikle araç değişiminde yeniden etiket ücreti vermek istemeyen sürücüler de kart kullanımını gerçekleştirebilirler. Kartın etiket şeklinde olan hızlı geçiş sistemi ürününe göre daha dayanıklı olması temin edilme fiyatını da farklılaştırmaktadır. PTT şubelerinde hızlı geçiş sistemi etiket fiyatı 5 TL iken hızlı geçiş sistemi kart ücreti ise 15 TL ‘den ücretlendirilmektedir.

İlgili: HGS Sorgulama ile Ceza, Borç ve Bakiye Sorgulama

Hızlı geçiş sistemine ait PTT HGS kartınıza herhangi bir PTT şubesinden ya da Pttavm.com sitesi üzerinden bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankalardan yapılan başvurularda kart verilmemektedir. Kart yerine etiket temin edilmektedir. Eğer kart kullanıcısı olmak istenirse PTT şubelerinden ya da PTT anlaşmalı kurumlardan başvuru yapmanız gerekmektedir. PTT dışı ürünlere bakiye yüklemesi PTTavm.com adresi üzerinden gerçekleştirilemediğinden dolayı bankalardan yapılan başvurularda alınan etiketlerin bakiye yüklemelerini, kullanıcısı olduğunuz banka hesabınız ile otomatik ödeme ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori: PTT
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2016 - 11:23:51

Benzer Konular

Yukarı Çık