Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Provizyon Ne Demek

Bankacılığa dair yapılabilecek pek çok işlem vardır. Günlük hayatımızda çoğuyla karşılaşırız. Ancak genel olarak bildiğimiz işlemlerin yanında daha önce adına hiç denk gelmediğimiz işlemler de olabilir ya da bankacılık terminolojisindeki ismini bilmeyiz. Bu tür işlemlerden biri de provizyondur.

Provizyon Tam Olarak Nedir?

Provizyon köken olarak Fransızca “provision” kelimesinden türemiştir. Tam olarak provizyon ne demek sorusunun cevabı ise birkaç şekilde açıklanabilir. Bunlardan ilki; işletme tarafından ortaya çıkma ihtimali olan ancak kesin miktarı belli olmayan zararları ödeyebilmek için ayrılan para miktarı. İkinci olarak; herhangi bir bankada hesap sahibi olan bir kişi, hesabı olduğunun bankanın başka bir şubesinden para çekmek istediğinde, çekmek istediği miktarın karşılığının olup olmaması durumunun ilgili şubeye sorulmasıdır. Ödeme yapılabilmesi için hesapta yeterli bakiyenin bulunması gerekir. Bu açıdan provizyon, bankaya bir güvence sunmaktadır. Son olarak ise bir çekin para olarak karşılığı anlamını taşımaktadır. Türkiye’de belli bir noktaya kadar olan ödemelerde bankalar, müşterilerinden provizyon almama gibi bir imkana sahiptir.

Provizyon İşlemi Borç Olarak Yansır Mı?

Müşteri kredi kartı ile işlem yapıyor ise; işlemin tutarı kadar kartın limitinden düşülür. Eğer banka kartı kullanıyor ise; tutar kartın ait olduğu cari hesaptan düşer. Kredi kartı kullanarak provizyon alındığında işlem borç olarak karta yansımaz. Provizyonun borç olarak yansıması için ikinci onayın yapılması gerekir. Provizyon alan bir kişinin mal ya da hizmet alımı gerçekleşmiş olur. Bedel kesinlikle kart kimin adınaysa ondan alınır ve ilgili işyerine ödeme yapılır. İşler çoğunlukla yolunda gider ancak onay sürecinde terslikler olursa başka durumlarla karşılaşılabilinir.

Açık provizyon süresi olarak karşımıza çıkabilecek olan süreç ise; işleme alınan provizyon ile finansallaşma arasında geçen zaman demektir. Açık provizyon işlemlerinde ilgili kart dönem içine giriş yapana kadar finansal açıdan değer kazanmaz.

İşlem Neden Provizyonda Bekler?

İşlemin provizyonda beklemesinin iki nedeni olabilir. Bunlarda ilki; eğer işlem başka birine ait pos ile yapıldıysa o pos kapama mesajı göndermemiş olabilir. İkincisi; işlem kartın bağlı olduğu bankaya değil de başka bir bankaya bağlıysa o bankadan henüz kapama mesajı gelmemiştir. İşlemin gerçekleşebilmesi için kapama mesajının gelmesi gerekir.

İlgili: Paranın Provizyonda Beklemesi

Tüm bunlara ek olarak söylenebilecek bir diğer provizyon durumu ise; “müstehaktır provizyon alabilir” isimli işlemdir. Burada söz konusu olan sağlıkla alakalı bir durumdur. Müstehaktır provizyon alabilir cümlesinin karşılığı, müşterinin sigortalı, sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek oluşudur.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 10 Aralık 2016 - 2:56:31

Benzer Konular

Yukarı Çık