Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

POS Dolandırıcılığında Kullanılan 3 Farklı Yöntem

POS’ lar kredi kartımızla kolaylıkla işlem yaptığımız otomasyona verilen isimlerdir. Usta bir yazılım ürünü olan bu aletler, kart içine takıldıktan sonra oradan para çekme işlemi gerçekleştirmektedirler. Banka kartlarımızı ya da kredi kartlarımızı markette alışveriş yaparken POS’ lardan geçirir ve şifre işlemi yaparak buradan para çekilmesini onaylanır. Şifre işlemleri son derece önemlidir. Bir nevi karttan para çekebilmek için yalnızca sizin bileceğiniz gizli bir kod gerekmektedir. Bu kod kartın parayı çekmesine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda internetten de online olarak sanal POS’ lar sayesinde kredi kartımızdan ya da banka kartımızdan işlem gerçekleştirmektedir.

Hal böyle olunca hırsızlar ve dolandırıcılar da hiç durmuyor. Banka kartlarınız ya da kredi kartınızdan yasa dışı para çekilmesi için bir çok yöntem geliştirilmiş. Bu yöntemlerden ilki kartınızla alışveriş yaptığınız POS sisteminin banka bilgilerini ve şifresini kopyalıyor olmasıdır. Üstün bir teknoloji gerektiren bu durum ne yazık ki sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak dikkat çekmektedir.

Pos dolandırıclığında kullanılan 3 farklı yöntem

Pos dolandırıclığında kullanılan 3 farklı yöntem

Diğer yöntem ise telefonla arandığınızda gerçekleşmektedir. Özellikle çağrı merkezleri aracılığıyla gerçekleşen bir sistemde alışveriş yaparken şifrenizi tuşlamanız istenmektedir. Başta bu yöntem size güven veriyor olsa da aslında tuşladığınız bu rakamlar dolandırıcılar tarafından görülmekte ve sizin tuşlamış olduğunuz ve banka personeliyle dahi paylaşmamanız konusunda uyarılmış olduğunuz bu şifre artık dolandırıcılar tarafından belirlenmektedir. Bu da oldukça can sıkıcı bir durumdur.

3.yöntem ise internet aracılığıyla oluşturulmaktadır. Günümüzde de birçok işi bu sebepten ötürü mağdur olmaktadır. Ne yazık ki artık dolandırıcılar internetten alışveriş yapan kişileri de hafızaya kaydetmekte ve özelikle yut dışlarından yüklü miktarlarda para çekimi geçekleştirmektedir. Bu da kart sahibini ciddi derecede sıkıntıya sokacak bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 19 Ağustos 2016 - 9:30:27

Benzer Konular

Yukarı Çık