Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Peşinatsız Ev Nasıl Alınır ?

Peşinat Olmadan Ev Nasıl Alınır?

Yüksek meblağlı konut fiyatları yüzünden ev almanın zorlaştığı şu dönemlerde konut kredisi veren bankalar tüketicilere yardımcı olmaktadır. Konut kredileri uygun faiz oranları ve uzun kredi vadesiyle ihtiyaç kredileri içerisinde en uygun olanı diyebiliriz. Ancak bankalar konutun tamamı için kredi vermemektedirler. 2010 yılında tasarısı hazırlanıp 2011 yılında yürürlüğe girmiş olan kanun ile birlikte bankalar konutun yalnızca %75 kadarına varan bir oranını karşılamak için konut kredisi desteği sunmaktadırlar. Yürürlüğe giren bu kanun ile kendisine ait ticari iş yeri alabilmek ve bunu banka kredisiyle karşılamak isteyen kişiler de %50 kadarına varan bir oranda kredi alabilmektedirler. Bu oranlardan arta kalan %25 ve %50’lik kısım paylarını kişinin biriktirip ödemesi gerekiyor. Peşinatı olmayan kişiler de bu kanun yüzünden zor duruma düşmüş oluyor. Böyle bir durumla karşılaşan insanlar da Peşinatsız Ev kredisi sağlayan banka arayışına girmektedirler.

Bilgi: Peşinatsız Ev Almak İstiyorum

Günümüz şartlarında bazı bankalar peşinatsız alınacak konutun %100 oranına kadarına kredi sağlaması yapabilmektedirler. Yalnız bu imkandan yararlanılabilmesi için de bazı şartların karşılanması gerekiyor elbette ki. İstenilen şartların karşılanması durumlarında da lider ve öncü kamusal veya da özel sermayeli işletilen bankalardan bazıları %100 oranına kadar peşinatsız ev kredisi verebilmekteler.

Peşinatsız konut kredisi alabilmenin şartları da şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İpotek edilme değeri olan evin bulunması. İpotek edilecek bu evin başvuru yapan kişinin üzerine olması şart değildir. Bir yakını üzerine kayıtlı olan bir evin üzerinden alınacak ev için %100 oranında kredi alınabilir. Bu sistem ile alınacak olan evin %75 oranına kadarını konut vergisi karşılar, kalan %25’lik oran kısmı ise ipotek edilen ev üzerinden tüketici kredisi şeklinde karşılanır.
  • İpotek değerli konutu olmayan kişiler de bankaların sağladığı peşinatsız ev kredisini alabilmek için ekspertiz raporunda yüksek bir değer çıkmalıdır. Başvuru yapılan banka kredi başvurusunu yapmış olan müşterinin gelir oranının incelenmesinin ardından kredi başvurusu yapılmış olan alınacak evin detaylı bir şekilde incelenebilmesi adına Sermaye Piyasa Kurulu lisanslı bir değerlendirme şirketinden ekspertiz gönderir. Alınması için başvuru yapılmış olan mülkün değerine oranla kredi verildiği için bu ekspertiz personeli evin incelemesini yaptıktan sonra çıkardıkları ekspertiz raporunda mülkün fiyatını yüksek gösterirse tamamı kredi olarak alınmış olacaktır. Yalnız bankalardan ayrı olarak çalışan bu ekspertiz kurumlarının yanlış hesap beyanı vermesinin tespiti durumlarında banka tazminat talebinde bulunabilmektedir.

İlgili: Peşinatsız Taksitle Araba Satışı

Peşinatsız Ev kredisi geri ödemelerinin belirlenmesindeki en büyük etken kredi notudur. Sonrasında ise alınacak evin bulunduğu yer ve kredi alınacak olan banka gelmektedir. Devam eden herhangi bir kredisi bulunmayan veya önceki dönemlerde banka ödemeleri sırasında (kredi veya kredi kartları) herhangi bir sorun çıkmamış olması önemlidir. Alınacak evin durumu ve inşaat halinde olmayıp bitmiş şekilde olması da kredi limitinin belirlenmesinde önceliklidir. Kredi alacak kişinin aylık geliri göz önünde bulundurulmaktadır. Bordrolu olarak kanıtlanan aylık kazancın %35-40 kadar kısmını geri ödeme yaparak peşinatsız ev kredisi alabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 19 Eylül 2016 - 11:04:44

Benzer Konular

Yukarı Çık