Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Paypal Ne Zaman Geri Dönecek? Ne Zaman Açılır?

Geçtiğimiz yazın başında Türkiye’den çekilme kararı alan ve bu haberi ile yerli kullanıcıyı büyük bir hayal kırıklığına uğratan Paypal’ın yeniden yerli pazara döneceği haberleri doğru çıktı. 2017’nin ilk çeyreğinde Türkiye’ye dönmeye hazırlanan Paypal, önümüzdeki yılın son çeyreğinde sunucularını da Türkiye’ye taşıyacak. Yasalara uymadığı gerekçesi ile lisansı iptal edilen firmanın gidişi; özellikle yurtdışından güvenli ödeme yapmak isteyen ve aktif olarak yurt dışına para transferi yapan tüketicilerde büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. Yerli piyasada bir alternatifinin bulunmaması, yurt dışına para transferinin yüksek miktarlarda olması, yurt dışından alışveriş yapmanın çok da güvenli olmaması Paypal’ı çok daha önemli bir hale getiriyordu.

Türkiye’den çekileceğini bildirdiğinde ise yerli Paypal kullanıcısı bunun sebebini uzun bir süre yerli ödeme sistemi olan TROY’un olduğunu sandı. Ancak durumun öyle olmadığı; Paypal’ın server’larını Türkiye getirmemesinin yasa dışı olması nedeniyle lisansının iptal edilmesi sebebi ile Türkiye pazarından çıktığı daha sonra anlaşıldı. Paypal tarafından bu konuda resmi bir açıklama henüz yapılmamış olsa da, yerli ve yabancı ekonomi sitelerinde okuduğumuz haberlere göre, firmanın Mart 2017 içerisinde Türkiye’de yeniden hizmete başlayacak. Türkiye pazarından çekilmeden önce 800 milyon dolarlık pazar payına sahip olan Paypal’ın döndükten sonra işlem hacminde yükseliş mi yoksa düşüş mü yaşanacağı geldikten sonra belli olacak.

Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yeniden lisans alacak olması ve sunucularının Türkiye’ye taşıyacak olması ile Mart ayında eski günlerine geri dönecek ve pazardaki yerini alacak. Bunu “cross border” yani sınır ötesi sistemi ile gerçekleştirecek olan Paypal’ın bu konu hakkında ne zaman resmi bir açıklama yapacağı ise henüz bilinmiyor. Paypal’ın lisansının iptal edilmesi ve Türkiye pazarından çekilmesinin ardından siz ne yaptınız? Mart 2017’ye kadar beklemek istemiyorsanız ya da Paypal’ın geri dönmemesi durumunda aynı işlemleri yapabileceğiniz diğer alternatiflerini de tercih edebilirsiniz;

  • Andropay
  • Ininal
  • Wirecard
  • Web Money
  • Payoneer
  • Payza
  • 2Checkout
  • BKM Express
  • Skrill

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 27 Ekim 2016 - 5:15:53

Benzer Konular

Yukarı Çık