Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ön Ödemeli Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ödeme kartlarında veya türlerinde pek çok çeşit bulunuyor. Banka kartı, kredi kartı, hediye kartı gibi pek çok çeşit vardır. Bu kartlardan birisi de ön ödemeli kartlardır. Adından da anlaşılacağı üzere, kredi kartının bilinçsiz kullanımı, nakit taşıma alışkanlığının olmaması, banka hesaplarından kesilen ücretler çeşitli seçeneklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ön ödemeli kartların ortaya çıkması bu gibi koşullarından dolayı gerçekleşiyor.

Ön Ödemeli Kart Ne Demektir?

Harcamalarınızın tutarı veya yapmak istediğiniz harcama miktarını önden karta aktararak istediğiniz gibi alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu işlemin gerçekleştirildiği kartlara ön ödemeli kart adı veriliyor. Bu kartlar güvenli olduğu için daha çok tercih ediliyor. Ancak bu kartlarda taksit işlemi bulunmuyor.

Fakat kredi kartında yaşayacağınız problemler, ön ödemeli kart sayesinde önlenebilir. Çünkü kredi kartı ile düşüncesizce harcama yapmak, daha sonra ödeme güçlüğü yaşamanıza neden oluyor. Ama ön ödemeli kartlarda bu durum söz konusu olmuyor. Siz önden para yatırdığınızda, kartınızda bulunan limit kadar harcama yapabilirsiniz. Bunun seçilmesinin en önemli sebebi ise internetten yapılacak alışverişlerdir.

Bilgi: Ön Ödemeli Kartlar Hangileri

Ön Ödemli Kartlar Nasıl Kullanılıyor?

Eğer ön ödemeli kart kullanmak istiyorsanız ilk önce hangi türe sahip olacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunun sebebi iki çeşit türü olmasıdır. Birincisi tek kullanımlıktır. Yani doldur, kullan ve at olarak belirlenir. İkincisi ise birden fazla doldurulup kullanılır. Yani doldurulur, kullanılır, limit bittiğinde tekrar doldurup kullanabilirsiniz. Bu kartları internetten veya marketlerden alışveriş yaparak pek çok ödemede kullanabiliyorsunuz. POS cihazı olan tüm mekânlarda ön ödemli kartınızdan yararlanabilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ön ödemeli kartlar banka kartlarından veya kredi kartlarından farklı değildir. Bu kartları pek çok ülkede kullanabilirsiniz. Bu kartların üstünde son kullanma tarihi, kart numarası ve güvenlik numarası (CVV) bulunuyor. Ayrıca bu kartlar Mastercard ve Visa ödeme sistemleri tarafından da sunuluyor.

Bundan dolayı Mastercard veya Visa ödeme sistemi bulunan bütün alışveriş mekânlarında bu kartları kullanmanız mümkün oluyor. Bu kartlar adeta kontörlü telefon hattı gibidir. Çünkü kartın içerisine yüklediğiniz bakiye kadarını kullanabilirsiniz. Ancak bakiye bulunmuyorsa kullanma imkânı yoktur. Bu nedenle alışverişe çıkmadan evvel buna dikkat etmenizde fayda var. Burada dikkatli olmanız gereken diğer konu, herhangi bir internet sitesinden alışveriş yaparken mağduriyet yaşamamanız için güvenilir bulmadığınız sitelerden uzak durmalısınız.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 19 Şubat 2017 - 4:49:26

Benzer Konular

Yukarı Çık