Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Olumsuz Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Bankaların kredi almak için başvuru yapan tüketicilerde ilk bakılan kriter, kredi notu oluyor. Dolayısıyla kredi ya da kredi kartı için başvurusu yaptığınızda, kredi notunuzun kaç olduğu oldukça önemli. Başvuru yaptıktan sonra banka başvurunuzu olumsuz değerlendirdiyse, bu kredi sicilinize olumsuz yansır. Yalnızca şubeden yapılan başvurular değil, internetten, mobil şube ya da SMS ile yapılan kredi ve kartı kartı başvuruları için de geçerlidir. Dolayısıyla, kredi kaydınızda olumsuz değerlendirilen kredi başvurusu sayısı ne kadar fazla olursa, kredi notunuz da o kadar olumsuz etkilenir. Sık kredi başvurusu yapmak, bankalar tarafından bir risk olarak algılanır. Bankalar, sizin bir arayış içerisinde olduğunuzu düşünür ve kredi siciliniz bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Yakın bir zamanda kredi başvurusu yaptığınızda gelir durumunuzda ya da kredilendirilebilirlik durumunuzda değişiklik olmadığında yeni kredi başvurusu yapmanızın hiç bir anlamı yoktur. Yeni bir kredi almak için başvuru yapmadan önce, kredi notu ve gelir durumunuzda değişiklik olması gerekmektedir. 1 ay içerisinde aynı bankaya birden fazla kredi başvurusu yapmak da kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer alır. Kredi risk durumunuz neden kadar yüksek olursa, kredi notunuz da bundan o kadar olumsuz etkilenir. Dolayısıyla çok başvuru yapmanın kredi notunu düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Kredi notu belirlenirken, tek kriter finansal durumunuz ya da geçmiş ödemeleriniz değildir. Kredi arayışı sıklığınız da kredi notunun belirlenmesinde etkilidir. Hemen hepimiz, kredi ihtiyacımız olduğunda bir banka başvurumuzu olumsuz değerlendirince başka bir bankaya daha kredi başvurusu yapıyoruz. Oysa kredi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi bankalara göre değişiklik göstermez. Bankalar size ait finansal bilgileri KKB’den alır ve kredilendirilebilirlik durumunuza bakar. Kredi notu da bu noktada ortaya çıkar. Dolayısıyla reddedilen başvurunun ardından kısa bir süre içinde birkaç bankaya daha başvuru yapmak kredi notunuzu düşürür, kredi notunuzun düşmesi de kredi almanızı zorlaştırır. Burada, her iki durum da birbirine bağlıdır diyebiliriz. Dolayısıyla kredi notunuzu düşürmek istemiyorsanız, sık aralıklarla kredi başvurusu yapmaktan kaçınmalısınız. Kredi kayıtlarınızda olumsuz değerlendirilen başvuru sayısı arttıkça, risk durumunuz da buna bağlı olarak artar ve kredi almanız giderek zorlaşır.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 11 Ocak 2017 - 8:11:09

Benzer Konular

Yukarı Çık